Aktualia

Tłuszcz. Oddano do użytku ekologiczne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Na początku marca br. nowoczesne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Tłuszczu (woj. mazowieckie) zostało oficjalnie oddane do użytku. Dzięki zastosowaniu drewnianej konstrukcji szkieletowej obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy. Autorem projektu i głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

W parterowym budynku o powierzchni niemal 500 mkw. łącznie wygospodarowano 36 pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Znajdują się tu m.in. sale zabiegowe i rehabilitacyjne, pokoje mieszkalne, sale do wypoczynku, salon z aneksem kuchennym, kuchnia cateringowa z częścią jadalnianą, pomieszczenia dla pielęgniarek oraz liczne pomieszczenia pomocnicze.

Realizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Tłuszczu obejmowała przygotowanie projektu, budowę oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a przez to, że obiekt powstał na bazie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, mógł powstać w tak krótkim czasie. Przygotowany przez nas budynek został w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Wykorzystaliśmy otwarte, dyfuzyjne ściany o wysokiej izolacyjności, które dużo skuteczniej utrzymują temperaturę pomieszczeń oraz pozwalają na wytworzenie sprzyjającego i bardziej przyjaznego użytkownikom mikroklimatu, co ma duże znaczenie w przypadku centrum opiekuńczo-wychowawczego. Dopełnieniem inwestycji było wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku

– mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD.

Według założeń obiekt ma zapewnić opiekę dzienną dla 14 osób oraz opiekę całodobową dla kolejnych 6 osób. W centrum zapewnione będą specjalistyczne usługi medyczne m.in. opiekuńcze, asystenckie, rehabilitacyjne, terapeutyczne logopedyczne czy psychologiczne. Ponadto, prowadzone będą dodatkowe zajęcia z arteterapii, muzykoterapii oraz zajęcia kulinarne.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano taras wypoczynkowy, ciągi piesze, miejsca parkingowe oraz elementy małej architektury. Dodatkowo dokonano licznych nasadzeń różnych gatunków zieleni.

Źródło informacji i zdjęcia: Newseria.

21 marca 2024