Niepełnosprawność, Video

Świdnica. Spełniają się marzenia niepełnosprawnych podopiecznych WTZ

Z tego miejsca skorzystają wszyscy podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy, a dla części z nich kawiarenka może w przyszłości stać się miejscem pracy. Stowarzyszenie “Bliżej Ciebie” mimo pandemii konsekwentnie realizuje plan, a efekty są coraz bardziej widoczne. Nadal bardzo potrzebne jest wsparcie finansowe.

Jesienią ubiegłego roku prezydent Świdnicy zgodziła się za symboliczną złotówkę wynająć na czas nieokreślony lokal w samym sercu Świdnicy, w miejscu, gdzie przez wiele lat funkcjonował sklep jubilerski. Na jego gruntowny remont i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami potrzebne są duże środki. Dzięki wielu akcjom stowarzyszenie zdołało zgromadzić większość środków na remont. Prace, które właśnie trwają, będą kosztowały razem z podatkiem VAT około 98 tysięcy złotych. Brakuje 20 tysięcy, ale firma remontowa zgodziła się poczekać na zapłatę. Potrzebne będzie jeszcze około 10 tysięcy złotych na sprzęt AGD, lampy i meble, w tym regał na wyroby podopiecznych. Plan przewiduje otwarcie galerio-kawiarenki do połowy tego roku.

Miejsce będzie funkcjonować nawet w przypadku utrzymania ograniczeń dla gastronomii. Kawa i ciasta mogą być sprzedawane na wynos, a ważnym elementem będzie galeria z rękodziełem osób niepełnosprawnych. – Chcemy tutaj przenieść aktywność naszych podopiecznych. Mamy siedem pracowni, po pięć osób każda, które w cyklach tygodniowych będą przychodziły z terapeutami na zajęcia do kawiarenki. Myślimy o kursie pod okiem profesjonalnego baristy. Chcemy wyjść do ludzi, być bliżej, a nie jak obecnie, na obrzeżach miasta – dodaje kierowniczka WTZ w Świdnicy Teresa Antonowicz-Rak.

Stowarzyszenie nie ustaje w pomysłach na kolejne okazje do wsparcia kawiarenki. Ideę otwarcia kawiarenki można wesprzeć, wpłacając datki na https://zrzutka.pl/tkmypj

źródło: Świdnica24.pl

13 marca 2021