Niepełnosprawność

Tarnów. Powstaje blok dla osób starszych oraz niepełnosprawnych 

Na przełomie grudnia i stycznia mają ruszyć rozmowy w sprawie przydzielania mieszkań w nowym bloku w Tarnowie. Inwestycja, którą przy ul. Krzyskiej realizuje Miejski Zarząd Budynków, ma być przeznaczona głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych, które teraz zajmują mieszkania socjalne lub komunalne w mieście.

Ma to być ukłon w stronę tych, którzy z powodu wieku czy niepełnosprawności mają kłopot z dostaniem się do swojego mieszkania w bloku bez windy na wyższym piętrze.

Jak tłumaczył prezes MZB Bernard Karasiewicz, nowe bloki mają mieć wszystkie udogodnienia dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

– Ten blok na 62 mieszkania będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie 15 mieszkań będzie wyposażone we wszystkie możliwe instrumenty, które służą osobom niepełnosprawnym, pozostałe 12 mieszkań będzie przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, a wszystkie lokale będą dostępne z windy.

Każdy, kto chciałby zamieszkać w nowym bloku, musi skontaktować się z Miejskim Zarządem Budynków w Tarnowie. Przeprowadzka do nowego mieszkania wiąże się ze zwolnieniem dotychczasowego lokum.

– Będziemy proponować mieszkańcom, którzy mieszkają w naszych zasobach, że będą mieć możliwość ubiegania się o taki lokal zamienny, oddadzą nam wtedy mieszkanie, które do tej pory wynajmują. Mam nadzieję, że będą to większe lokale, a my tam przygotowaliśmy na ul. Krzyskiej lokale dla rodzin jedno, dwuosobowe, czynsz będzie mniejszy – dodaje Bernard Karasiewicz.

Na razie budynek jest w stanie surowym, montowane są okna, w dalszej kolejności będą robione instalacje, elewacja i prace wykończeniowe. Całość ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku.

Na liście oczekujących z niepełnosprawnością jest około 50 osób. Mieszkań jest ponad 60. Centrum Usług Społecznych w Tarnowie ma zamiar wystąpić też o wydzielenie w tym bloku tzw. mieszkań chronionych. Oznacza to, że piętnaście mieszkań mogliby zająć lokatorzy, którzy opiekowaliby się osobami starszymi i niepełnosprawnymi w tym bloku.

Źródło informacji i zdjęcia rdn.pl.

15 sierpnia 2022