Bezdomność

Zielona Góra. Caritas uruchomiła projekt wychodzenia z bezdomności

Zielonogórsko-gorzowska Caritas realizuje od 1 lipca projekt „Razem”. Program ma na celu aktywizację osób bezdomnych. Będzie wdrażany w dwóch schroniskach dla bezdomnych mężczyzn – w Zielonej Górze i Żukowicach. Inicjatywa ma na celu nawiązanie współpracy między oboma ośrodkami i mieszkańcami miejscowości, w których się znajdują. 

– Chcemy, aby nasi bezdomni zdobyli nowe umiejętności i zaczęli funkcjonować w trybie innym niż ten, do którego przywykli przez swoją bezdomność – zapewnia Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Naszym marzeniem jest, aby w przyszłości chcieli wykorzystywać umiejętności, które u nas zdobyli.

Zaplecze do realizacji programu już jest. Schronisko przy ul. Jana z Kolna w Zielonej Górze może poszczycić się świetnie wyposażoną kuchnią i wybudowanym przez jego mieszkańców piecem chlebowym oraz wędzarnią. Są także otrzymane od darczyńców profesjonalne narzędzia do obróbki drewna. Dzięki stolarskim warsztatom sprzęt będzie mógł być w pełni wykorzystywany.

Zarówno w schronisku w Żukowicach, jak i Zielonej Górze uruchomiono system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną. Instalacja znacząco poprawia komfort słyszenia oraz jakość dźwięku odbieranego przez aparat słuchowy, o czym zdążyli się już przekonać niedosłyszący podopieczni Caritas.

– Mamy już pierwsze, bardzo ważne i radosne efekty projektu „Razem” – mówi Roman Romanowski, kierownik Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze. – Oczekujemy na dalszą aktywność mieszkańców naszego schroniska. Chcemy się wzajemnie inspirować oraz zacieśniać relacje z lokalną społecznością, tworząc nowe znajomości. Umożliwi nam to właśnie ten projekt.

Projekt „Razem” jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Źródło: oprac. za gazetalubuska.pl. Zdjęcia ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 sierpnia 2022