Uzależnienia

Światowy Dzień Trzeźwości

Światowy Dzień Trzeźwości w Polsce obchodzony jest w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc, natomiast na świecie świętuje się go co roku tego samego dnia – 15 kwietnia. Co ciekawe, również w Polsce coraz chętniej i częściej większą uwagę przykłada się do tej drugiej daty, a rzadziej słyszy się o Dniu Trzeźwości w Wielki Poniedziałek.

Według WHO (skr. od ang. World Health Organization), czyli Światowej Organizacji Zdrowia, alkoholizmem nazywamy przewlekłe ciągłe bądź okresowe spożywanie alkoholu, charakteryzujące się zaburzoną kontrolą nad piciem, częstymi epizodami zatrucia oraz spożywaniem alkoholu pomimo niekorzystnych rezultatów i konsekwencji.

Alkoholizm potrafi doprowadzić uzależnionego do wielu przykrych, a nawet tragicznych skutków zdrowotnych, psychicznych czy społecznych. Uważa się również, że alkohol potrafi być główną przyczyną wypadków drogowych, przestępstw czy wielu innych patologii np. rodzinnych.

Między innymi z tego powodu powstał Światowy Dzień Trzeźwości, którego głównym celem jest walka z alkoholizmem oraz promowanie wszelkich działań edukacyjnych, które informują oraz uczą na temat negatywnych skutków działań alkoholu oraz choroby alkoholowej.

Według raportu WHO z 2018 roku, Polacy najczęściej piją: piwo (56 proc.), wódkę (36 proc.), wino (8 proc.). Dlatego też największym problemem w Polsce, jeśli chodzi o uzależnienie od alkoholu jest piwo. Interesującym może być fakt, że aż 36 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat w Polsce rozpoczyna swoją „przygodę z alkoholem”, z czego aż 52 proc. to chłopcy, natomiast średnie roczne spożycie alkoholu na jedną dorosłą osobę w Polsce wynosi około 10 litrów.

Jeśli zaś mowa o abstynencji, to tutaj zdecydowanie górują kobiety, bowiem według raportu aż 20 proc. kobiet zdecydowało się nigdy nie wypić żadnego napoju alkoholowego, kiedy mężczyzn – jedynie 6,5 proc.

Światowy Dzień Trzeźwości obchodzony 15 kwietnia jest zupełnie czymś innym, niż znanym wielu osobom Dzień bez Alkoholu. Ten ostatni został w 2006 roku uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, i wypada 1 czerwca każdego roku.

Trzeźwość warto zachować w każdy dzień roku, niekoniecznie tylko podczas Światowego Dnia Trzeźwości czy Dnia bez Alkoholu.

źródło: Agencja informacyjna

7 kwietnia 2021