Niepełnosprawność

Sulechów. Turnusy w ramach projektu „Opieki Wytchnieniowej”

Rodzice dzieci z autyzmem na co dzień ze swoimi pociechami są nierozłączni. Prawdziwą rewolucją w ich życiu są więc turnusy organizowane w ramach projektu „Opieka Wytchnieniowa”. Dzięki nim w Ośrodku Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie rodzice zyskują czas dla siebie i pomoc specjalistów, a dzieci uczą się samodzielności. 

Teraz podopieczni Stowarzyszenia Dalej Razem, zamiast z rodzicami, całe dni spędzają ze swoimi kolegami i opiekunami. Jest czas na wspólne posiłki, zajęcia ruchowe, czy edukacyjne. Dzięki temu ich rodzice mogą pójść do urzędu, lekarza, czy zwyczajnie odpocząć. To szczególnie istotne w przypadku, kiedy dzieci są już dorosłe.

Takie przykłady można mnożyć. Rodzice dzieci niepełnosprawnych zgodnie przyznają, że możliwość korzystania z projektu „Opieki Wytchnieniowej” to dla nich ogromna pomoc. Doceniają też to, że ich dzieci podczas zajęć w Ośrodku Wsparcia dla Osób z Autyzmem w Sulechowie uczą się samodzielności.

Uczestnicy projektu mogą również korzystać z pomocy specjalistów: dietetyków, psychologów, czy neurologopedów. Udział w turnusie to dla nich zupełnie nowy etap w życiu. Specjaliści pokazują tu np. różne sposoby komunikowania się.

Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych bardzo ważna jest też integracja.

Do tej pory z turnusów w ramach projektu „Opieki Wytchnieniowej” w ośrodku w Sulechowie skorzystało około 60 osób. W kolejnych udział weźmie drugie tyle.

Organizatorem takiej formy pomocy rodzicom i ich dzieciom jest Stowarzyszenie Dalej Razem. Pieniądze na realizowanie zajęć przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: TVP3 Gorzów Wlkp. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Yan Krukov – Pexels

2 sierpnia 2021