News, Przemoc domowa

SOW(a) i KOS dają bezpieczne schronienie ofiarom przemocy domowej

Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich odnotowanych aktów przemocy, to przemoc domowa. Wszystkie statystyki jednoznacznie wskazują, że to kobiety najczęściej dotyka przemoc domowa i to właśnie one najczęściej zmuszone są do poszukiwania bezpiecznego schronienia poza domem.

Pomocą w takiej sytuacji może być zamieszkanie w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia – SOW(a) w Warszawie lub w Krakowskim Ośrodku Siostrzeństwa – KOS. SOW i KOS prowadzone przez Centrum Praw Kobiet, jako jedyne w Polsce tego typu placówki, mają utajniony adres aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo mieszkankom.

W SOWie, nie obowiązuje tzw. rejonizacja, mieszkają tu kobiety z całej Polski, również cudzoziemki.

Nie potrzeba skierowania, wystarczy zadzwonić pod czynny całą dobę numer 600-070-717 (Warszawa) lub 780-079-988 (Kraków, pon.-pt. 10–18)

SOW(a) to przyjazna przestrzeń, dająca poczucie intymności i namiastkę domowej atmosfery. Obok bezpiecznego schronienia zapewnia pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, wsparcie przy poszukiwaniu pracy, mieszkania i pomoc dla dzieci.

Decyzja o opuszczeniu własnego domu jest bardzo trudna z wielu powodów. Przemoc odbiera poczucie sprawczości, pojawia się przekonanie, że niczego nie da się zmienić. Skomplikowane relacje między osobą doświadczającą przemocy i tą, która ją stosuje powodują, że trudno wyzbyć się nadziei na to, że  sytuacja może się poprawić, że partner się zmieni, bo przecież bardzo często właśnie to obiecuje. Wreszcie wydaje się, że nie ma dokąd pójść.

Podjęcie tej decyzji należy w całości do osoby doświadczającej przemocy, ale gdy już się zdecyduje placówka może jej pomóc przejść przez tę zmianę i odzyskać własne życie, bez przemocy i strachu.

Źródło: oprac. za informacją CPK. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

25 września 2021