Przemoc domowa

Sopot. Grupa psychoedukacyjna dla kobiet doświadczających przemocy

Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje kolejną edycję grupy psychoedukacyjnej dla kobiet, które znajdują się w przemocowej relacji. W zajęciach mogą również wziąć udział panie, które doświadczyły przemocy w przeszłości i borykają się z jej długofalowymi konsekwencjami.

– Celem grupy jest udzielenie wsparcia psychologicznego, wzmocnienie kobiet oraz edukacja dotycząca zjawiska przemocy. Grupa to bezpieczne miejsce spotkań, które ma służyć odbudowaniu poczucia wartości i pewności siebie. Mamy nadzieję, że zajęcia te pozwolą paniom odnaleźć w sobie siłę i motywację aby uwolnić się z dominującej relacji z osobą, która je krzywdzi – podkreśla Magdalena Szerszyńska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Podczas zajęć uczestniczki dowiedzą się jakie są rodzaje przemocy, jak wygląda cykl przemocy i jego dynamika. Porozmawiają o mitach i stereotypach dotyczących przemocy. A przede wszystkim o tym jak ją zatrzymać, jak skutecznie chronić siebie, dzieci i gdzie szukać wsparcia.

Wiedza merytoryczna jaką otrzymają uczestniczki spotkań połączona będzie z zajęciami warsztatowymi. Psycholożki prowadzące grupę zaproponują ćwiczenia, które pomogą w kształtowaniu asertywnych postaw wobec osoby, która stosuje przemoc. Panie będą miały szansę przezwyciężyć poczucie traumy i bezradności jakie doświadczają w roli osoby zmagającej się z doświadczeniem przemocy. Będą mogły wymienić się doświadczeniami związanymi z radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych, wzajemnie wspierać się i motywować do wyjścia z przemocowej relacji. Poprzez odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, sprawczości i poczucia własnej wartości, będą miały szansę na budowanie nowych satysfakcjonujących relacji.

Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia jakie daje grupa psychoedukacyjna dla kobiet doświadczających przemocy. Zajęcia są bezpłatne i będą obejmowały cykl 15 spotkań raz w tygodniu. Odbywać się będą w poniedziałki, w godz. 17.30 – 19.30 w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876.

Udział w zajęciach poprzedzony jest indywidualnymi konsultacjami z psychologiem. Obecnie trwa nabór do grupy a pierwsze zajęcia odbędą się 6 marca. Zgłoszenia przyjmuje PIK pod numerem tel. 58 550 14 14, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-19.00.

Źródło: oprac. za mopssopot.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock

16 lutego 2023