Niepełnosprawność

Putkowice Nadolne. Oficjalne otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn działa od początku roku. W środę, 15 lutego odbyło się oficjalne otwarcie placówki. W uroczystości uczestniczyła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Putkowicach Nadolnych powstało ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Gmina pozyskała na ten cel 2,4 mln zł, środki zostały przekazane na podstawie umowy, którą w styczniu 2021 roku podpisali burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.

W ośrodku 21 osób starszych, z niepełnosprawnościami może korzystać z oferty dziennego pobytu, jest też możliwość zakwaterowania 2 osób całodobowo – (w sytuacjach kryzysowych, interwencyjnych). Na potrzeby COM wyremontowano wcześniej niezagospodarowany, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej niemal 450 metrów, w tym użytkowej ponad 400 m2. Na tej samej posesji od kilku lat funkcjonuje już Środowiskowy Dom Samopomocy. Obie placówki powstały na bazie zlikwidowanej przed wieloma laty szkoły podstawowej.

Jak podkreśla burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, powstało kolejne miejsce, które usprawni życie mieszkańców, zagospodarowano nieużytkowane budynki, a do COM uczęszczają osoby, które jako dzieci chodziły tu do szkoły. To dodatkowo sprawia, że czują się tu jak u siebie.

Inwestycja objęła przebudowę i adaptację istniejących pomieszczeń na potrzeby prowadzenia placówki dla osób z niepełnosprawnościami. Powstały dwa pokoje do całodobowego zamieszkiwania oraz pokój klubowy, pracownia do aktywizacji i terapii zajęciowej, pracownia do rehabilitacji, ćwiczeń ruchowych, zajęć artystycznych, relaksacji, świetlica oraz kuchnia z jadalnią.

Ośrodek zapewnia różne formy wsparcia, jest tu rehabilitacja, terapia zajęciowa, ale i zajęcia z fizjoterapeutą, wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, w pokonywaniu trudności i barier wynikających z niepełnosprawności. W niedawno powstałej placówce wszystkie miejsca już są zajęte.

Źródło informacji i zdjęcia: Podlasie24.pl.

16 lutego 2023