Bezdomność

Słupsk. Trwa zbiórka odzieży dla najbardziej potrzebujących

Punkt pielęgnacyjno-higieniczny działa w Słupsku od czterech miesięcy. To tutaj osoby w kryzysie bezdomności mogą ostrzyc się, ogolić i wziąć prysznic. Mogą także odziać się w świeże ubrania. Tych niestety zaczęło brakować. 

Specjalny punkt został uruchomiony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w maju bieżącego roku przy Stacji Socjalnej Joannitów na ulicy Szczecińskiej. Powstał z myślą o osobach bezdomnych, które mogą w tym miejscu bezpłatnie ostrzyc się, wziąć prysznic, ogolić się, obciąć paznokcie, a nawet wykonać podstawowe badania i opatrzeć rany. Skorzystać może każdy potrzebujący, o ile, oczywiście, jest trzeźwy.

Punkt służy też najbardziej potrzebującym odzieniem. Na otrzymanie świeżej bielizny i ubrań liczyć może każdy bezdomny, który wyrazi taką chęć. Niestety w ostatnich dniach zapas odzieży zakupionej na rozpoczęcie działalności punktu zaczął się kurczyć. Sytuacji z pewnością nie poprawia fakt, że zbliża się okres jesienno-zimowy. Ubrań, przede wszystkim tych ciepłych, może nie wystarczyć dla każdego. MOPR w Słupsku prosi o pomoc w zbiórce odzieży.

W jaki sposób pomóc? Wystarczy dostarczyć odzież do punktu pielęgnacyjno-higienicznego przy ulicy Szczecińskiej 99 (boczne wejście przy hali Gryfia). Ubrania i ręczniki można przekazać w poniedziałki, środy i piątki między godz. 8-10 oraz we wtorki i czwartki między godz. 8-12.

Jeżeli ktoś posiada ubrania do oddania, a nie może przywieźć ich w podanych godzinach, jest możliwość by pracownik odebrał je z wyznaczonego miejsca na terenie Słupska w godzinach pracy Ośrodka. W takim przypadku potrzebny jest kontakt telefoniczny celem ustalenia szczegółów. Telefon do kontaktu: 59 844-28-58 lub 453-051-246.

***

Z czynności higienicznych (kąpiel, strzyżenie, golenie, obcinanie paznokci, opatrywanie ran) osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać dwa razy w tygodniu – wtorki i czwartki, między godziną 10 a 12. W te dni przychodzi około 5-11 osób chcących korzystać z oferty punktu. 26 osób jest objętych wsparciem punktu – w większości są to mężczyźni. Od rozpoczęcia działalności punktu wykonano już około 112 kąpieli, 88 strzyżeń, założono ponad 60 opatrunków.

Źródło: gp24.pl. Zdjęcie: MOPR Słupsk.

19 września 2023