Niepełnosprawność

Kielce. Dwa miejskie place zabaw będą bardziej przyjazne dla niepełnosprawnych

Dwa kieleckie place zabaw zostaną gruntownie zmodernizowane. W ramach zaplanowanej inwestycji odnowiony zostaną obiekty przy ul. Zamenhofa oraz przy Przedszkolu Samorządowym nr 25 w Kielcach.

Miasto na realizację obu przedsięwzięć pozyskało prawie 550 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc zapowiada, że oba place zabaw zostaną przystosowane do tego, by mogły z nich korzystać osoby w każdym wieku, przede wszystkim – osoby niepełnosprawne

Mówimy tu głównie o likwidacji barier architektonicznych, takich jak np. nierówny teren, wąskie podjazdy czy brak chodników. To także zakup i montaż urządzeń zabawowych, przykładowo huśtawek z gondolą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, huśtawki integracyjnej w stylu bocianiego gniazda lub karuzeli z miejscem na wózek inwalidzki. Pojawią się również elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci oraz nasadzenia nowych roślin.

Marcin Januchta przyznaje, że obie inwestycje są odpowiedzią na apele kielczan, którzy wskazywali na pilną potrzebą modernizacji obu miejsc. Rzecznik Bogdana Wenty dodaje, że kolejne place zabaw zarządzane przez władze miasta będą modernizowane w miarę możliwości finansowych Kielc oraz w przypadku jeśli ratusz pozyska na ten cel zewnętrzne dofinansowanie.

– Na ten moment mamy zweryfikowaną listę placów zabaw, które wymagają remontu. Są one monitorowane i sprawdzane. Jeśli tylko budżet miasta pozwoli na poprawę ich stanu, w miarę możliwości będziemy to robić – zapewnia Marcin Januchta.

Łączna wartość zaplanowanych robót budowlanych to prawie 690 tys. zł, przy czym wkład własny miasta wynosi przeszło 137 tys. zł. Inwestycja ma być realizowana od marca do października 2024 roku.

Źródło: radiokielce.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

19 września 2023