Seniorzy

Seniorom ciężko jest odnaleźć się w świecie komunikacji wirtualnej

Stan pandemii to niełatwy czas dla seniorów, nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale też ze względu na ograniczone możliwości wychodzenia z domu. Osobom starszym ciężko jest odnaleźć się w świecie komunikacji wirtualnej, co dodatkowo pogłębia izolację społeczną.

Jak wynika z badań Eurostatu z 2019 roku, w Polsce aż 53 proc. osób między 65. a 74. rokiem życia nigdy nie miało styczności z Internetem, co plasuje Polskę w ogonie Europy.

Skutki izolacji społecznej widać na przykładzie osób należących do tzw. klubów seniora, które do tej pory funkcjonowały w sposób stacjonarny. Teraz zajęcia odbywają się wyłącznie online.

Seniorzy wolą tradycyjne spotkania. Dla nich rozmowy przez różne komunikatory są bez sensu. Ubolewają bardzo nad tym, że się nie mogą spotkać, bo już w krew weszły im cykle spotkań, to że muszą wstać rano, ładnie się ubrać, żeby mogli spotkać się w klubie seniora i realizować zajęcia.

Urzędy gminy starają się jednak pozostawać w stałym kontakcie z seniorami, zapewniać im aktywizację i odpowiadać na ich podstawowe potrzeby.

W wielu miejscach w pomoc seniorom angażują się również wolontariusze, którzy oferują im rozmowę telefoniczną, załatwiają codzienne zakupy czy sprawy urzędowe, czy pomagają w dostarczeniu niezbędnych leków, wyprowadzeniu psa, wyniesieniu śmieci i innych czynnościach życia codziennego.

Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice, w której funkcjonują dwa kluby seniora:

– Czasy się nam zmieniają i musimy się do tych czasów dostosować. Trudno czarować rzeczywistość, że jest inaczej. Ludzie na wsi potrzebują dodatkowych mobilizacji. Nie możemy się na nich zamykać i odezwać się dopiero, gdy pandemia ucichnie. Oprócz tego, że zajęcia prowadzone są zdalnie, to pani, która je prowadzi, ma stały kontakt telefoniczny, a czasami nawet bezpośredni na zasadzie odwiedzania, może nie w domu, ale nawet “z bramki” – podjedzie, zapyta, czy wszystko dobrze. Również materiały na zajęcia przekazujemy do domu. Panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej również mają wyznaczony cel, żeby się z tymi seniorami kontaktować. Niestety, ja też ubolewam nad tym, że ten potencjał budynków, ludzi, sprzętu, który mam czeka, ale nie mamy wyjścia. Dobro i zdrowie seniora jest na pierwszym miejscu.

źródło: Radio RDN

9 lutego 2021