Niepełnosprawność

Rusza projekt „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Ponad 7 mln zł na ułatwienia dla niepełnosprawnych

Ponad 7 mln zł przeznaczonych zostanie na opracowanie projektu ułatwień dla niepełnosprawnych w parkach narodowych i krajobrazowych, aby były one bardziej dostępne m.in. dla niewidomych czy osób z ograniczeniami mobilności. W pilotażu weźmie udział 10 parków przyrodniczych w Polsce.

Inauguracja projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” odbyła się 30 lipca. br. w Poleskim Parku Narodowym na Lubelszczyźnie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Projekt jest wart 7 mln zł, a środki pochodzą z europejskiego programu „Wiedza, edukacja, rozwój”. Każdy z 10 wybranych parków otrzyma specjalny grant. Środki przeznaczone zostaną nie tylko na wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego, ale również na wdrożenie rozwiązań dostępnościowych, czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach osobom o szczególnych potrzebach, czyli osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom.

Stosowną umowę na realizację tego projektu podpisali prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller.

Źródło: oprac. za Polskim Radiem Lublin. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

31 lipca 2021