Aktualia

Rusza pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Rząd nie dołożył do niego ani złotówki

Fundacja Feminoteka otworzyła pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Ułatwi to pokrzywdzonym uzyskanie wsparcia na różnych szczeblach w jednym miejscu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie prywatni darczyńcy. W tym samym czasie rząd wypuszcza spot zapewniający, że wspiera Polki.

24 maja w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Feminoteka, poświęcona otwarciu punktu pomocy. O szczegółach tej inicjatywy jej twórczynie poinformowały także na swoim Instagramowym profilu. Jak czytamy w poście, punkt pomocy mieści się w Warszawie i zapewnia pokrzywdzonym kompleksowe wsparcie. Dla ich bezpieczeństwa Fundacja Feminoteka nie podaje adresu do wiadomości publicznej. Znają go pracownice, wolontariuszki i oczywiście kobiety potrzebujące wsparcia. Kobiety mające ukończone 18 lat będą mogły skorzystać z usług psychologicznych, terapeutycznych, prawnych oraz medycznych. Punkt zapewnia również wsparcie asystenckie dla pokrzywdzonych.

Po pomoc mogą zwrócić się ofiary gwałtu lub innej formy przemocy seksualnej, która nastąpiła w dowolnym momencie ich życia. Oczywiście nie ma znaczenia orientacja seksualna kobiet, a punkt zapewnia także pomoc osobom transseksualnym.

Fundacja Feminoteka przypomina, że każda kobieta doznająca przemocy seksualnej znajdzie pomoc pod numerem telefonu 888 88 33 88. Także ona utrzymywana jest ze środków prywatnych.

Źródło: oprac. za hellozdrowie.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum. 

25 maja 2023