Bezdomność

Puławy. 30 lat Koła Towarzystwa Pomocy imienia Świętego Brata Alberta

Przez trzydzieści lat udzielili schronienia ponad siedmiu tysiącom osób, tyle samo mieszkańców Puław skorzystało w tym czasie z pomocy żywnościowej. Trzydziestolecie działalności obchodzi puławskie Koło Towarzystwa Pomocy imienia Świętego Brata Alberta.

Organizacja prowadzi przede wszystkim schronisko dla bezdomnych mężczyzn. – Zaczynaliśmy od bardzo skromnych warunków i pięciu podopiecznych – wspomina prezes puławskiego koła Jadwiga Podstawek. – Zaczynaliśmy bez grosza. Ale społeczeństwo było ofiarne i wspomagał nas Urząd Miasta. Rozpoczynaliśmy od tzw. wasserzupek, bo na tyle było nas stać. Śniadanie i kolacja to przeważnie był dżem. Potem pojawiły się skwarki. Tak powoli zaczęliśmy stwarzać lepsze warunki dla podopiecznych.

– Przez te wszystkie lata około siedem tysięcy osób przewinęło się przez nasze schronisko z różnym okresem pobytu – mówi Jadwiga Podstawek. – Wielu udało się wyjść z nałogu alkoholowego. A ten nałóg to największa bariera do usamodzielnienia się. Był też okres – zwłaszcza na początku – gdzie przychodziła do nas młodzież.

Obecnie w placówce przebywa 33 pensjonariuszy na 40 dostępnych miejsc. – Cieszy nas to, że przychodzi do nas coraz mniej ludzi młodych – mówi Jadwiga Podstawek. – Życzenie jest takie, żeby znikły schroniska dla bezdomnych, co może nie będzie do końca możliwe. Ale takie byłoby życzenie.

Rozwój rynku pracy i jego poprawa sprawiły, że na szczęście coraz rzadziej trafiają tu osoby młodsze. A jeśli już, to robi się wszystko, żeby im pomóc znaleźć pracę, by nie wsiąkły w bezdomność.

Czy jest wiele przypadków wychodzenia z bezdomności? – Ktoś patrząc z boku, powiedziałby, że niewiele. Ale dla nas każdy człowiek, który odzyskuje tu poczucie własnej wartości, swoją godność i później wychodzi na swoje, jest  ogromnym sukcesem. Na przestrzeni 30 lat tych osób było kilkadziesiąt. W tej chwili nie potrafię podać dokładnej liczby. Nie pracujemy dla statystyk, pracujemy dla człowieka – podkreśla Wojciech Wiejak, zastępca kierownika Schroniska im. Św.

Główne obchody jubileuszu tej puławskiej organizacji zaplanowano na niedzielę 21 listopada.

Oprac. za Polskim Radiem Lublin. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

19 listopada 2021