News, Przemoc domowa

Przemoc wobec kobiet. Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim

Centrum Praw Kobiet opublikowało w mediach społecznościowych post pod hasłem „Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim”. Wpis jest odpowiedzią na wiadomości od kobiet, które spotykają się z wręcz odwrotną opinią. Organizacja działająca na rzecz kobiet postanowiła uzmysłowić im, a także ich partnerom, że seks musi odbywać się za obopólną zgodą. Także w małżeństwie.

W poście Centrum Praw Kobiet pojawiło się kilka zdań, z którymi spotkały się kobiety i które są krzywdzące, a przede wszystkim nieprawdziwe. Jedno z nich sugeruje, że kobieta powinna zgadzać się na seks zawsze: „Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego”.

– Sformułowania, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, łamią wszystkie prawa zawarte w powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych WHO. Dokument zawiera 11 fundamentalnych i uniwersalnych praw, takich jak, np. prawo do wolności seksualnej, czy przyjemności seksualnej – mówi Marta Łachacz, seksuolog. – Powszechnie funkcjonujący zwrot „obowiązek małżeński” jest bardzo krzywdzący dla kobiet. Oznacza on, że w małżeństwie mąż ma prawo zarządzać ciałem kobiety według swoich potrzeb, a kobieta ma poddawać się temu bez sprzeciwu.Takie zachowania są łamaniem wolności kobiet, zabieraniem im prawa do decydowania o sobie.

W Polsce gwałty małżeńskie są tematem tabu. Brak edukacji seksualnej i świadomości o własnych prawach sprawia, że kobiety tkwiące w takich relacjach uznają zmuszanie przez mężów do współżycia jako coś normalnego, dlatego niewielki tylko procent ofiar decyduje się na ujawnienie doznanej krzywdy. Stereotypy, brak zrozumienia, lęk, poczucie wstydu, strachu przed sprawcą, zależność ekonomiczna, sprawiają, że ofiara nie podejmuje żadnych działań by sobie pomóc. Część kobiet może nawet nie mieć świadomości, że doświadczają gwałtu ze strony mężów – dodaje Marta Łachacz

Na stronie gov.pl można przeczytać wyniki raportu „Rodzina wolna od przemocy”. Jest to jedno z ostatnich badań, z którego wynika, że w 2014 r. do bycia ofiarą wykorzystywania seksualnego przez członka rodziny przyznało 1,5 proc. respondentów. Jest to istotnie niższy odsetek od zaobserwowanego w 2010 r. Kobiety częściej od mężczyzn doświadczały przemocy seksualnej (2,7 proc. ogółu kobiet deklaruje, iż w swojej rodzinie doświadczyła przemocy seksualnej). Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy zgłaszają akty przemocy na policję, czy do odpowiednich organów, dlatego statystyka ta jest zaburzona. Eksperci twierdzą, że kobiet wykorzystanych seksualnie w małżeństwie jest znacznie więcej.

Kobiety, które zdecydują się na ujawnienie mogą szukać pomocy w organizacjach, fundacjach i instytucjach takich Centrum Praw Kobiet czy Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

źródło: WP

18 czerwca 2020