News, Przemoc domowa

Przemoc ekonomiczna wobec kobiet. Grupa wsparcia dla Gdańszczanek

Na tle przemocy fizycznej przemoc ekonomiczna może wydawać się mało dolegliwa. Tymczasem przemoc ekonomiczna może być nie mniej krzywdząca, niż fizyczne znęcanie się. Często współwystępuje z innymi formami przemocy, zawsze też jest formą przemocy psychicznej.

Przemoc ekonomiczna wobec kobiet jest definiowana jako zachowania mające na celu kontrolę zdolności partnerki do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych gospodarstwa domowego.

Wśród najczęściej zgłaszanych przez kobiety przejawów przemocy ekonomicznej są m.in.:
– zabranianie lub utrudnianie podjęcia pracy, a tym samym posiadania własnego dochodu,
– zabieranie dostępu do własnych pieniędzy,
– kontrolowanie wydatków,
– wydzielanie każdego grosza domagając się np. paragonów za zakupy, niełożenie na utrzymanie rodziny (np. nie płacenie za rachunki, nie kupowanie żywności),
– zmuszanie do nieodpłatnej pracy w firmie, którą prowadzi mąż/partner,
– zaciąganie bez porozumienia z osobą pożyczek lub kredytów obciążających wspólny budżet,
– niepłacenie alimentów lub uzależnianie płacenia alimentów od „posłuszeństwa” i określonych decyzji dotyczących wspólnego dziecka.

***
Kobietom doznających przemocy ekonomicznej pomagają różne organizacje. Jedną z nich jest Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Zaprasza ona mieszkanki Gdańska do udziału w grupie wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej. Pierwsza grupa wsparcia w ramach projektu „Silne i niezależne. Wsparcie kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej” rusza 18 marca. Pomoc, jaką oferuje gdański oddział Centrum Praw Kobiet, finansuje Miasto Gdańsk. Mieszkanki tego miast,  które chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tego projektu, mogą zgłaszać się telefoniczne lub osobiste do sekretariatu CPK w Gdańsku, przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, telefon: 58 341 79 15 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

źródło: portal miasta Gdańska

18 lutego 2020