News, Niepełnosprawność

Asystent osoby niepełnosprawnej. Coraz więcej samorządów przystępuje do programu

Jak wynika z raportu sporządzonego na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pomoc asystenta jest koniecznym warunkiem włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie lokalnych społeczności. Obecnie realizowany jest rządowy program mający na celu wsparcie w codziennym funkcjonowaniu pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Pierwsza edycja programu, na który w tym roku przeznaczono w skali kraju łącznie 50 mln zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, będzie realizowana do końca grudnia.

Osoby niepełnosprawne będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu poprzez umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych. Wśród świadczonych przez asystenta przez 7 dni w tygodniu usług będą m.in.: pomoc w wyjściu z domu, zakupach, załatwianiu urzędowych spraw czy dojazdach na rehabilitację.

Do programu przystępuje coraz więcej samorządów. Ostatnio przystąpiła do niego Częstochowa. Zadanie realizować będzie organizacja pozarządowa wybrana w otwartym konkursie ofert na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie..

Podobnie we Włocławku. Do 4 marca w sekretariacie tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie można składać oferty na świadczenie usług asystenta osoby niepełnosprawnej.

źródło: Życie Częstochowy, materiały prasowe

18 lutego 2020