Przemoc domowa

Propozycje unijnych dyrektyw dotyczących przemocy domowej

Przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE Robert Biedroń z zadowoleniem przyjął propozycję dyrektywy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

„Z radością przyjmujemy tę bardzo potrzebną propozycję. Nasza Komisja przeanalizuje ją z największą uwagą, jesteśmy przygotowani do współpracy z Radą nad procesem legislacyjnym, po to, aby UE stała się miejscem bezpiecznym, wolnym od przemocy dla wszystkich kobiet i dziewcząt. Co więcej, jasne jest, że skutki kryzysu związanego z COVID-19 spowodowały dramatyczny wzrost przemocy ze względu na płeć, w szczególności ze strony partnerów, w związku z czym ten instrument jest potrzebny jak nigdy dotąd” – podkreślił Biedroń.

We wtorek (8 marca), w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Kolegium Komisarzy przyjęło propozycję Dyrektywy PE i Rady w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Parlament Europejski domagał się tego od dawna, m.in przyjmując we wrześniu 2021 r. raport dot. uznania przemocy ze względu na płeć za nową dziedzinę przestępstw wymienionych w art. 83 ust. 1 TFUE.

W raporcie Parlament Europejski zwrócił się do Komisji o zaproponowanie kompleksowej dyrektywy w sprawie przemocy ze względu na płeć, która wdrożyłaby standardy Konwencji Stambulskiej i innych międzynarodowych aktów prawnych takich jak rekomendacje Komitetu ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), oraz określił inne tematy, które powinny być objęte dyrektywą.

Źródło informacji i zdjęcia: EuroPAP News

9 marca 2022