Niepełnosprawność

Kołobrzeg. Poszukiwani wolontariusze do opieki nad niepełnosprawnymi Ukraińcami

40 osób z niepełnosprawnością intelektualną z ośrodka pod Donieckiem trafiło do Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Władze województwa apelują o pomoc – potrzebni są przede wszystkim wolontariusze.

Dwoma autokarami przyjechała grupa niepełnosprawnych z ośrodka koło Doniecka. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, w jakim stanie są te osoby.

“To, co zobaczyliśmy na miejscu, przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia o tragedii. Ponad 30 osób jest leżących” – napisała na swoim profilu facebookowym członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska. Zaapelowała o pomoc w formie wolontariatu. „Potrzebujemy osób, które będą mogły umyć, przebrać, nakarmić chorych” – napisała.

Dodała, że zgłosiło się kilka osób, ale potrzeba więcej pomocy. „Chcemy stworzyć grafik, aby wesprzeć ukraińskie opiekunki, które przyjechały razem z osobami niepełnosprawnymi” – dodała Bańkowska.

Wskazała, że potrzebna jest także pomoc w zapoznaniu się z dokumentacją medyczną w języku ukraińskim i przepisaniu leków.

Potrzebne będzie także wsparcie na wykupienie recept. Wszystkie osoby zostały przyjęte do szpitala uzdrowiskowego Słoneczko w Kołobrzegu.

Źródło: oprac. za rmf24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

9 marca 2022