Niepełnosprawność

Praca daje osobie niepełnosprawnej niezależność

– Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność – powiedział we wtorek, 7 czerwca, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Wiceminister mówił na konferencji prasowej w Warszawie o szczegółach programu „Włączenie wyłączonych – aktywne instrumenty wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy”.

– Chcemy przede wszystkim wypracować nowe narzędzie, nowe instrumenty, wpierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, te osoby niepełnosprawne, które chcą podjąć własną działalność gospodarczą. (…) To narzędzie, które wesprze też pracodawców gotowych zatrudniać osoby niepełnosprawne – podkreślił Wdówik.

– Praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie z niepełnosprawnością niezależność – przede wszystkim materialną. Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków. To szalenie ważna rzecz, dlatego że potrzebujemy więcej środków na wsparcie osób najniżej funkcjonujących. W Polsce w tej chwili mamy sytuację, że wiele osób z niepełnosprawnością, które mogłyby pracować – ze względu na różnego rodzaju zaszłości i regulacje ograniczające możliwość zarobkowania – nie wchodzi na rynek pracy – dodał.

Projekt realizowany jest prze MRiPS wraz z trzema organizacjami eksperckimi – Polskim Związkiem Głuchych, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszeniem Czas, Przestrzeń, Tożsamość.

Źródło: oprac. za niepelnosprawni.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

8 czerwca 2022