Niepełnosprawność

Poznań. Wspólnota szuka wsparcia

Fundacja L’Arche – Wspólnota w Poznaniu szuka osób do pracy przy prowadzeniu domu i wspieraniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jak mówią pracownicy domu, to nie tylko praca, ale także misja i poświęcenie.

W Domu Fundacji L’Arche najważniejsze jest wspieranie niepełnosprawnych i bycie z nimi.

Gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, ale też wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną. (…) Odpowiadanie na ich potrzeby emocjonalne, rozmawianie, bycie, wspólne picie herbaty, ale też czasem pomoc przy higienie. To jest taka codzienność, jak w każdym domu, w którym są osoby potrzebujące wsparcia – mówi Aleksandra Jastrząbek z Fundacji L’Arche.

Osób, które chciałyby pomagać wspólnocie, wciąż brakuje.

Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy asystenci mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością w naszych domach. To jest bardzo specyficzna forma wspólnego życia. Wtedy to nie jest taka klasyczna praca. To wygląda trochę inaczej, ale obecnie szukamy i takich osób, które chciałyby tutaj zamieszkać i dawać swój czas, ale też takich, które będą przychodziły ze swoich domów i pracowały z nami – dodaje Aleksandra Jastrząbek. 

Wspólnota chce zatrudnić pracowników, ale szuka też wolontariuszy. Jak mówią jej członkowie, najważniejsze są otwarte serce, chęć do współpracy i do poznawania nowych rzeczy. W tym miejscu można się także wiele nauczyć.

Odkryłam radość życia z tymi osobami niepełnosprawnymi, bo one nie udają, więc się otworzyłam na takie proste radości, na taką spontaniczność – jak gra muzyka, to tańczymy – opowiada Lucyna Stark, pracownik domu Fundacji L’Arche.

Szczegóły dotyczące pracy w domach L’Arche można znaleźć na stronie https://www.larche.org.pl/dolacz-do-nas/

Źródło: oprac. poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – Shutterstock.

10 sierpnia 2022