News

Polska przyjęła najwięcej imigrantów. Nowe dane Eurostatu

Według najnowszych danych Eurostatu, Polska od lat jest niekwestionowanym liderem pod względem przyjęć cudzoziemców. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej to tu wydaje się imigrantom najwięcej zezwoleń na pobyt.

Zgodnie z wyliczeniami Eurostatu w ubiegłym roku Polska wydała obcokrajowcom 700264 zezwolenia na pobyt. Co prawda to i tak mniej niż w poprzednim roku, kiedy to wydano ponad 967 tysięcy pozwoleń. Mimo wszystko od lat to my przodujemy pod względem przyjmowania imigrantów w całej Unii Europejskiej.

Według danych z ubiegłego roku na drugim miejscu w zestawieniu uplasowały się Niemcy (ponad 538 tys. pozwoleń na pobyt), a dalej Hiszpania (ponad 457 tys. pozwoleń) i Włochy (ponad 337 tys. zezwoleń). Z podium spadła natomiast Francja, która w ub. r. wydała cudzoziemcom ponad 324 tys. zezwoleń, mimo że w porównaniu do 2021 r. odnotowała wzrost o około 50 tys.

Dotychczas najliczniejszą grupę cudzoziemców, którym Polska wydała zezwolenia na pobyt, stanowili Ukraińcy. W 2021 r. pozytywnie rozpatrzono ponad 730 tys. wniosków. Sytuacja diametralnie zmieniła się w roku ubiegłym, kiedy to Polska wydała obywatelom Ukrainy „zaledwie” ponad 264 tys. pierwszych pozwoleń na pobyt. Na pierwszym miejscu w zestawieniu z 2022 r. znaleźli się za to imigranci z Białorusi. W minionym roku ponad 285 tys. osób otrzymało pierwsze zezwolenia na legalny pobyt – to ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Dalej w zestawieniu znaleźli się Turcy (ponad 19 tys. zezwoleń), Hindusi (ponad 17 tys.), Gruzini (ponad 15 tys.) i Rosjanie (ponad 12 tys.).

Źródło: Eurostat. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 września 2023