Pisz. Maskotki dla dzieci doświadczających przemocy
Przemoc domowa

Pisz. Maskotki dla dzieci doświadczających przemocy

Prezes Stowarzyszenia „Saper Orzysz”, Benedykt Bartnikowski, przekazał na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Piszu maskotki. Wkrótce pluszaki trafią do dzieci doświadczających przemocy domowej.

Inicjatywa zakładała pierwotnie, by policjanci przekazywali maskotki dzieciom będącym ofiarami wypadków drogowych. Z uwagi jednak na to, że na terenie powiatu piskiego (na szczęście) dochodzi do nielicznych zdarzeń drogowych, w których poszkodowane są dzieci, pojawił się inny pomysł. Maskotki będą przekazywane przez dzielnicowych najmłodszym doświadczającym przemocy domowej lub będącym świadkami agresji w środowisku rodzinnym.

– Przemoc domowa jest często problemem czterech ścian. Zwykle trwa latami. Niestety coraz częściej zdarza się, że ofiarami są najmłodsi. W wielu przypadkach dzieci są świadkami nieustających awantur w rodzinie i aktów agresji. Warto zareagować w takich sytuacjach i zadzwonić na numer alarmowy 112. Można w ten sposób uniknąć wielu tragedii — apelują policjanci.

W przypadku policyjnej interwencji, jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy, obejmują ją procedurą „Niebieska Karta”. W dalszej kolejności dzielnicowy monitoruje sytuację w konkretnej rodzinie m.in. poprzez systematyczne wizyty. Takie odwiedziny policjanta „pierwszego kontaktu” będą doskonałą okazją, aby przekazać dzieciom z takich środowisk maskotki. Zabawka ma pocieszyć malucha oraz dać mu nadzieję na lepsze jutro.

źródło: KPP w Piszu

16 marca 2021