Przemoc domowa

Przemoc psychiczna w rodzinie

Jest kilka rodzajów przemocy, z którymi znaczna część populacji się boryka. O ile ta fizyczna jest łatwiejsza do rozpoznania, o tyle z przemocą psychiczną jest większy problem, bo nie widać jej gołym okiem. Ofiara często nie zdaje sobie sprawy, że jest krzywdzona. Co zrobić, gdy destrukcyjne zachowania toksycznego oprawcy niszczą życie jego bliskich? Jakie kroki może podjąć ofiara, by ocalić swoją godność i zdrowie?

Artykuł 207 § 1. Kodeksu karnego wnosi, że: „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 1 a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Przemoc psychiczna – objawy

Za przemoc psychiczną można uznać wyzwiska, obrażanie, lekceważenie, poniżanie, manipulowanie, kontrolowanie, zastraszanie, wyśmiewanie, zawstydzanie, pogardę, utrudnianie kontaktów, narzucanie swojego zdania, bezpodstawne oskarżanie, ośmieszanie, próby wzbudzania litości, agresywne gesty lub grożenie przemocą fizyczną, śledzenie i wiele innych. Pozorne drobiazgi z czasem kumulują się i nasilają. Agresor sukcesywnie niszczy poczucie wartości ofiary, która czuje się coraz bardziej bezsilna. Gnębienie psychiczne narusza godność osobistą człowieka i z czasem może doprowadzić do uzależnienia od oprawcy. Takie nękanie niszczy psychikę osoby doświadczającej terroru, zaburza jej rozwój i odbija się na funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Przemoc psychiczna wobec dziecka

Według przeprowadzonych badań niemal ¼ dorosłych Polaków zna osobiście rodziny, w których dochodzi do przemocy psychicznej wobec dziecka. Kiedy agresorem jest rodzic – osoba, która powinna kochać, doceniać, dbać, chronić – młody umysł nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Negatywne wzorce zachowań utrwalane w domu odciskają piętno na psychice i zaburzają rozwój w sferze emocjonalnej, społecznej, a także intelektualnej.

Zdarza się, że dziecko doświadcza przemocy psychicznej w szkole. Angielskie określenie tego typu zachowań to bullying. Nękanie zawsze wiąże się z tym, że dziecko czymś się wyróżnia w grupie rówieśników. Czasem jest to cecha fizyczna, innym razem zdolności lub ich brak w jakiejś dziedzinie. Niekiedy oprawcą jest jedna osoba, nieraz grupa. Przemoc psychiczna w szkole może przyjmować formy izolowania ofiary od grupy, wyśmiewania, poniżania, obgadywania, plotkowania, przezywania, upokarzania i inne. Dziecko może doświadczać dyskryminacji ze strony rówieśników nie tylko w środowisku szkolnym, lecz także w przestrzeni wirtualnej.

Gdy w rodzinie występuje przemoc psychiczna: gdzie zgłosić problem i kto może pomóc?

Po pomoc w sytuacji doświadczania przemocy w rodzinie można się zgłosić do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Infolinia dostępna jest pod numerem telefonu 800 120 002, możliwy jest również kontakt za pomocą e-maila lub listownie. Więcej informacji na temat przemocy w rodzinie można znaleźć na stronie internetowej „Niebieskiej Linii”. Dostępna jest tam wyszukiwarka placówek pomagających osobom doświadczającym przemocy psychicznej w rodzinie.

Przemoc psychiczna – skutki

Dysfunkcyjne funkcjonowanie rodziny i gnębienie psychiczne niosą ze sobą poważne konsekwencje dotykające wszystkich jej członków. Ludzie doświadczający nękania stają się wycofani, tracą pewność siebie, mają zaniżoną samoocenę i poczucie własnej wartości. Często obwiniają się o patologiczne zachowania agresora, a nawet uważają, że na to zasłużyli. Ofiary przemocy zmagają się z depresją stanami lękowymi, a także podejmują próby samobójcze.

Bardzo trudno jest samodzielnie uwolnić się z toksycznej relacji, dlatego ważna jest pomoc ze strony bliskich osób. Obojętność na przemoc może kosztować ludzkie życie.

źródło: onet

16 marca 2021