Przemoc domowa

Parlamentarzyści pytają:, ile wszczęto postępowań w związku z przemocą domową?

Przemoc domowa to temat bardzo trudny od wielu, wielu lat. Tragedie rozgrywające się w czterech ścianach trwają latami. Brak reakcji sąsiadów czy członków rodziny, którzy znają sytuację sprawia, że uczestnicy „tortur” nie mogą wyzwolić się z permanentnego stanu bycia bitym, poniżanym a nawet gwałconym.

Przemoc domowa jest haniebną plagą naszych czasów – podkreśla poseł Barbara Nowacka, która wspólnie z grupą parlamentarzystów złożyła do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację w sprawie efektywności podejmowanych działań w przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Interpelacja ma znaleźć odpowiedź na obecną sytuację przemocowości w polskich rodzinach.

„Ustawodawca wprawdzie słusznie przewidział kilka narzędzi do instytucjonalnego przeciwdziałania takiej przemocy, ale niestety często nie są one wystarczająco skuteczne. Na zjawisko przemocy w rodzinie bardzo duży wpływ mają mity i stereotypy często wzmacniane przez polityków i media. Dzieje się tak, ponieważ utrwalane są „pożądane” relacje w rodzinie, pomiędzy mężem i żoną, rodzicami i dziećmi, które wyznaczają role kobiecie, mężczyźnie i dzieciom. Takie komunikaty są sprzeczne z rozwojem nauk społecznych oraz wiedzą o zachowaniu człowieka i sprzyjają niestety przemocy, często ją usprawiedliwiając.” – czytamy w piśmie posłów.

Politycy chcą, by minister spraw wewnętrznych i administracji szczegółowo przedstawił stan reagowania służb do tego powołanych na przemoc w rodzinie.

W trosce o ofiary przemocy w rodzinie zwrócili się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania dotyczące 2022 roku w podziale na wszystkie województwa:

  • Ile wydano nakazów natychmiastowego opuszczenia przez sprawcę przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia?
  • Ile wydano nakazów natychmiastowego opuszczenia przez sprawcę przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia?
  • Ile wydano zakazów zbliżania się sprawcy przemocy do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia?
  • Ile wszczęto postępowań w związku z przemocą w rodzinie w podziale na poszczególne rodzaje przemocy (fizyczna, ekonomiczna, seksualna, psychiczna, inna)?
  • Ile wszczęto postępowań w związku z przemocą seksualną w rodzinie z powodu gwałtu na członku rodziny?
  • Ile wszczęto procedur Niebieskiej Karty?

„Jednocześnie prosimy o odpowiedź na pytanie: Jakie dodatkowe działania w 2023 roku (w stosunku do lat ubiegłych) będzie podejmować polska Policja w celu przeciwdziałania przemocy domowej w Polsce?” – wnoszą parlamentarzyści.

Źródło: oprac. za mlodagdynia.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot Shutterstock.

27 marca 2023