News, Seniorzy

Pandemia COVID-19 a zdrowie seniorów

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej przeprowadził badanie pt. „Zdrowie polskich seniorów podczas pandemii”. Seniorzy przede wszystkim podkreślali problem z dostępem do opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów, brak rzetelnych informacji na temat koronawirusa, a także poczucie osamotnienia.

Pandemia koronawirusa drastycznie ograniczyła zakres standardowej opieki medycznej. W szczególności ucierpieli pacjenci wymagający opieki lekarzy specjalistów, co podkreśla 61,5 proc. badanych. Taki stan rzeczy może doprowadzić do trwałego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia seniorów. Seniorzy nie odczuli jednak utrudnionego dostępu do uzyskania recepty i wykupienia leków, w wyniku czego nie byli zmuszeni do przerwania dotychczasowej terapii. Bieżąca opieka medyczna jest możliwa dzięki teleporadom, jednak respondenci podkreślali wady tego rozwiązania i problemy w obserwacji stanu zdrowia poza wywiadem telefonicznym.

1/3 ankietowanych przerwała dotychczasowe leczenie lekarskie z powodu problemów w dostępie do służby zdrowia oraz ze strachu przed zarażeniem koronawirusem.

Blisko połowa respondentów czuje się samotna podczas pandemii koronawirusa. Lockdown i konieczność izolacji społecznej były sprawdzianem relacji społecznych, w których prawie połowa ankietowanych czuje, że nie ma z kim porozmawiać, a co za tym idzie, jest zdana sama na siebie w radzeniu sobie z tą niełatwą nową rzeczywistością.

Jak podsumowuje badanie KIGS, pandemia nie odkryła nowych problemów wśród seniorów, a jedynie podkreśliła te, które do tej pory i tak istniały, czyli samotność, wykluczenie cyfrowe i problemy zdrowotne. Mimo licznych ograniczeń osoby starsze starają się jednak zachować swój dotychczasowy styl życia i rytm dnia.

źródło: Gazeta Informator

7 października 2020