News, Wykluczenie prawne

Osoby LGBT+ wyjeżdżają z Polski. Ruszyła „tęczowa emigracja”

Coraz więcej osób nieheteronormatywnych decyduje się na opuszczenie kraju. Zjawisko przybiera na sile. Jako powody wyjazdu z Polski podają: nietolerancję, poczucie zagrożenia, a także brak regulacji prawnych.

Nieheteroseksulani Polacy w poszukiwaniu lepszej jakości życia coraz częściej podejmują decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Najczęściej wybierają kraje Europy Zachodniej, które są przyjazne osobom LGBT+. Wśród nich prym wiodą Niemcy, Hiszpania i Portugalia.

Decyzja o emigracji nigdy nie należy do łatwych. Wiele osób decyduje się na opuszczenie kraju ojczystego ze względów finansowych. Szukają lepszych zarobków, perspektyw czy zwyczajnie wyższego poziomu życia.

W przypadku osób LGBT+ motywacja jest inna. Nieheteroseksualni Polacy przekraczają granicę z nadzieją na normalne życie. Wielu z nich jest zmęczonych negatywną narracją na temat LGBT+, która bezpośrednio wpływa na ich życie. Rośnie w nich frustracja z powodu poczucia zagrożenia, niepewności o jutro, a czasem zwyczajny strach o bezpieczeństwo.

Większość emigrujących nie myśli o powrocie do Polski. Przyznają, że tęsknią, ale obecnie nie widzą dla siebie miejsca w kraju. Wielu wierzy, że sytuacja w Polsce się zmieni, a wtedy będą mogli spokojnie wrócić do ojczyzny. Marzą o tym, by móc spokojnie żyć, a przede wszystkim mieć prawa np. do dziedziczenia bez obciążenia podatkowego, które pozwolą im budować wspólną przyszłość ekonomiczną z ukochaną osobą.

Źródło: oprac, za wp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot.Shutterstock.

7 stycznia 2022