Niepełnosprawność

Opole. Pętla indukcyjna w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu posiada pętlę indukcyjną. To rozwiązanie, które ułatwia słyszenie osobom mającym problemy z tym zmysłem – polega na wspomaganiu słuchu u osób korzystających z implantów ślimakowych i aparatów słuchowych. 

Pętla nie zastępuje tych urządzeń, ale je wspomaga. Niweluje ona niepożądane dźwięki z otoczenia, dzięki czemu osoby mające problemy ze słuchem mogą komunikować się wygodniej i bez przeszkód. Samo korzystanie z pętli indukcyjnej jest bardzo proste. Wystarczy przełączyć aparat lub implant słuchowy na – wcześniej uruchomiony u protetyka – program cewki indukcyjnej. Jest w nią wyposażone 90 proc. aparatów.

W NCPP pętla indukcyjna funkcjonuje w Sali Kameralnej oraz kasach biletowych.

Odpowiednio ustawiona pętla indukcyjna gwarantuje wyraźny odbiór mowy, przez co osoby używające aparatów i implantów ślimakowych mogą komunikować się bez zakłóceń. Pętla jest włączona cały czas i nie trzeba informować obsługi, że zamierza się z niej skorzystać. Takie rozwiązanie sprawia, że osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą pozostać anonimowe i nie mają poczucia, że ktoś musi poświęcić im więcej uwagi.

Anna Stompor, kierownik działu organizacji imprez w NCPP w Opolu:

– Chcemy, aby osoby ze szczególnymi potrzebami zyskały możliwość pełnego i komfortowego uczestnictwa w naszych przedsięwzięciach. Sukcesywnie staramy się działać i pozyskiwać fundusze na rzecz poprawy dostępności. Ponieważ organizacja wydarzeń muzycznych jest naszą wiodącą działalnością, naturalnym dla nas było, że instalacja pętli indukcyjnej stanie się dla nas priorytetem. Doskonałą okazję do sprawdzenia możliwości, jakie daje to rozwiązanie, mieliśmy przy okazji koncertu Meli Koteluk z tłumaczeniem na polski język migowy, który organizowaliśmy wraz z Fundacją Kultury Bez Barier. Otrzymaliśmy szereg pozytywnych opinii.

Źródło: oprac. za nto.pl. Zdjęcie – materiały promocyjne.

14 grudnia 2021