Przemoc domowa

Opole. Namawiali mieszkańców do przeciwdziałania przemocy

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy z opolskimi policjantami przeprowadzili w środę (07.12) na opolskim rynku akcję edukacyjną z okazji trwającej międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Mówiono o tym, czym ona jest, gdzie szukać pomocy oraz przypominano, że agresja może być zarówno fizyczna, jak i psychiczna.

– Na znak niezgody na przemoc rozdawaliśmy białe wstążki – mówi asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. – Poprzez wstążki nakłaniamy, by przerwać milczenie. Jeżeli jesteśmy świadkami przemocy w sąsiedztwie, zaciszu domowym, zadzwońmy, porozmawiajmy z ofiarą. Być może nie ma ona odwagi, żeby poprosić instytucje lub ludzi obcych o pomoc, a nasze dobre słowo, wsparcie, pomoc mogą być naprawdę bezcenne.

– Jeżeli chodzi o dane statystyczne, to możemy je potwierdzić na podstawie informacji, które są zbierane w ośrodku. Co roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie realizowanych jest wiele procedur niebieskiej karty. W tym roku mamy założonych 140 takich procedur. Wśród służb, które dominują, na pewno jest policja, która w tym roku założyła 96 takich spraw. Pamiętajmy, że też prowadzimy procedury z ubiegłego roku, więc te dane będą o wiele wyższe. Są też klienci, którzy nie są nią objęci, ale ich sytuacje na pewno możemy nazwać przemocowymi i takim klientom pomagamy – dodaje Anna Wołoszczuk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Pomoc jest udzielana w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Można także dzwonić pod numer telefonu: 774556390.

Źródło informacji i zdjęcia: doxa.fm.

8 grudnia 2022