News, Niepełnosprawność

Opieka wytchnieniowa pod lupą NIK

W Polsce o lat wzrasta liczba osób z niepełnosprawnościami, a tym samym rośnie liczba członków rodzin i opiekunów sprawujących opiekę nad tymi osobami. Dlatego opieka wytchnieniowa jest jedną z form wsparcia skierowanego do tej grupy społecznej. Jest finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego, a jego głównym celem było czasowe odciążenie członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialne m.in. za przygotowanie i wdrożenie programu oraz 9 urzędów wojewódzkich i 26 gmin i powiatów realizujących program. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport pokontrolny z realizacji przez jst zadań z zakresu „opieki wytchnieniowej”.

Jak podkreśla NIK, głównym celem programu było czasowe odciążenie członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami od obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad w/w osobami. To odciążenie opierało się na zorganizowaniu opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego, całodobowego czy zapewnieniu możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji lub rehabilitacji i dietetyki.

NIK podczas prowadzonych kontroli ujawniła, że sam program był realizowany w niepełnym stopniu, aczkolwiek sukcesywnie odnotowywano wzrosty, w wyniku czego rosła liczba osób objętych stosownym wsparciem.

Najwyższa Izba Kontroli, uwzględniając stwierdzone w kontroli rozbieżności w podejściu przez gminy i powiaty do sposobu realizacji opieki wytchnieniowej, wniosła o:

  • Podjęcie przez właściwego ministra działań mających na celu:

◦ uregulowanie kwestii związanych z procedurą udzielania usług opieki wytchnieniowej oraz rozważenie możliwości wystąpienia z inicjatywą legislacyjną w zakresie wprowadzenia na stałe do systemu pomocy społecznej tej formy wsparcia,

◦ stworzenie jednego rejestru, który będzie obejmował pełne dane o liczbie osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie pozwoli na rozpoznanie potrzeb i planowanie zakresu świadczeń.

◦ uregulowanie wymagań w zakresie organizacji i jakości udzielanych świadczeń opieki wytchnieniowej.

  • Aktywizację przez gminy i powiaty realizujące Program Opieki wytchnieniowej działań mających na celu przygotowanie do szybkiego wdrożenia i zapewnienia ciągłości opieki wytchnieniowej bezpośrednio po przyjęciu przez MRiPS kolejnego programu wsparcia wytchnieniowego.

Cały raport NIK dostępny jest pod adresem: https://www.nik.gov.pl/plik/id,26575,vp,29370.pdf

Źródło: oprac.za bialystokonline pl. i ops.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 września 2022