Niepełnosprawność

Niewidomi z powiatu bytowskiego ostatni tydzień wakacji spędzili nad morzem

Na rehabilitacji, zwiedzaniu i odpoczynku upłynął członkom bytowskiego związku niewidomych pobyt nad Bałtykiem. Ośrodek wypoczynkowy „Aura” w Jastrzębiej Górze na tydzień stał się bazą wypadową dla 40-osobowej grupy Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Bytowie. 

Pobyt w nadmorskiej miejscowości rozpoczęli 21.08. Grupa zwiedzała okolice, m.in. Lisi Jar czy latarnię morską w Rozewiu. Jeden dzień poświęciła na zwiedzanie Jastarni i Helu. W tej drugiej miejscowości wybrała się na godzinny rejs statkiem.

W drogę powrotną do Bytowa wycieczka wyjechała 28.08.

– Ważnym elementem tej wyprawy była rehabilitacja osób niewidomych i słabo widzących z zakresu orientacji przestrzennej w nieznanym terenie oraz radzenie sobie z codziennymi czynnościami w nowym środowisku. Zwiedzając i przemieszczając się, doskonalili swoje umiejętności. Głównym celem tej wyprawy było zwiększenie samodzielności oraz aktywizacja osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki tym działaniom podnieśli oni swoją samoocenę oraz poprawili kondycję fizyczną, która zmotywuje ich do podjęcia dalszej rehabilitacji – powiedziała Danuta Cyrson, szefowa związku.

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu gmin Bytów, Miastko, Lipnica i Studzienice, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie (środki PFRON).

Źródło: oprac. za kurierbytowski.com.

14 września 2022