Aktualia

Tychy. Pierwszy sklep społeczny

W Tyskich Halach Targowych powstanie sklep społeczny dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Będą one mogły w nim kupić w niskich cenach artykuły spożywcze, środki higieny osobistej oraz środki czystości. Sklep będzie prowadziła Fundacja Spichlerz.

Idea sklepu społecznego polega na pomocy osobom, które trwale lub tymczasowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Można w nim nabyć pełnowartościowe produkty, często z krótkim terminem ważności, w cenach niższych niż w tradycyjnych sklepach. Przy okazji to także przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i produktów spożywczych.

Aby móc korzystać z usług sklepu społecznego potrzebne będzie skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Zasady przyznawania skierowań będą bardzo proste i nie będą to sztywne reguły jak na przykład w przypadku przepisów pomocy społecznej. Będziemy analizować sytuację osób, które będą chciały skorzystać z takiej formy pomocy – mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.
– Pomysł na utworzenie sklepu pojawił się już jakiś czas temu, ale jego wcześniejsze otwarcie uniemożliwiała pandemia i problemy formalne. Teraz to miejsce jest uruchamiane w dobrym momencie. Stale rosnące ceny sprawiają coraz większe problemy finansowe części społeczeństwa. Jestem przekonany, że będziemy także mogli pomagać uchodźcom z Ukrainy, którzy trafią do naszego miasta – zapewnia Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Prowadzenie sklepu społecznego powierzono Fundacji Spichlerz. Pomieszczenie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, znajduje się na piętrze Tyskich Hal Targowych przy al. Piłsudskiego 8. Oprócz sklepu będzie tam funkcjonowała klubokawiarnia. Łącznie w tym roku miasto przeznaczy na funkcjonowanie sklepu społecznego 190 tysięcy złotych. Otwarcie zaplanowano na 16 września br.

Aby skorzystać z oferty Sklepu Społecznego, należy otrzymać z MOPS-u specjalne skierowanie. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z właściwym dla adresu zamieszkania Terenowym Punktem Pomocy Społecznej:

Źródło: UM Tychy. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 września 2022