Niepełnosprawność

Niepełnosprawni na Pol’and’Rock Festivalu

Tor przeszkód imitujący bariery architektoniczne w mieście, przejażdżka rowerem napędzanym wyłącznie siłą rąk, pokonanie ścianki wspinaczkowej przy użyciu jednej ręki. M.in. takie wyzwania przygotowała dla uczestników Pol’and’Rock Festivalu Fundacja Avalon, od lat zajmująca się wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dzięki jej warsztatom na Akademii Sztuk Przepięknych każdy będzie mógł sprawdzić sam, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich podopieczni. Poza tym Fundacja Avalon wsparła organizatorów festiwalu w kwestii opracowania poradnika dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Na stoisku Fundacji odbędą się także dyskusje dotyczące różnych aspektów niepełnosprawności – o rehabilitacji seksualnej, aktywnej stronie niepełnosprawności czy kurs savoir-vivre’u i empatii wobec osób z niepełnosprawnościami. Festiwalowicze z niepełnosprawnością, poruszający się na wózkach, w przypadku częstych w polowych warunkach awarii, będą mogli zgłosić się do punktu wsparcia technicznego, w którym będą mogli naprawić drobną usterkę swojego sprzętu.

Dla osób, które mają pytania o niepełnosprawność – nie tylko dla samych OzN (osób z niepełnosprawnościami), ale także osób z ich otoczenia, rodzin, przyjaciół czy partnerów, Fundacja Avalon zorganizuje wyjazdowy punkt Kompleksowego Centrum Poradniczego, w którym ekspertka udzielać będzie informacji i porad w temacie systemowego wsparcia OzN, ich zatrudniania, aktywności oraz możliwych ulg czy dofinansowań.

W tym roku eksperci współpracujący z Fundacją Avalon przygotowali dwa poradniki skierowane do uczestników Festiwalu Pol’and’Rock. Pierwszy, dedykowany festiwalowiczom z niepełnosprawnością, pomoże im przygotować się do udziału w wydarzeniu i wyjaśni, jak radzić sobie podczas imprezy np. jak poprosić o pomoc lub poradzić sobie w obliczu awarii fizjologicznej czy usterki sprzętu. Drugi poradnik, dla wszystkich uczestników Festiwalu, zawiera wytyczne dotyczące savoir-vivre i empatii wobec osób z niepełnosprawnością.

Dla osób z niepełnosprawnościami na Festiwalu po raz kolejny znajdzie się specjalny podest przed Dużą Sceną, toalety i prysznic dostosowane do ich potrzeb, a spotkania na ASP będą tłumaczone na polski język migowy. Po raz pierwszy na terenie Festiwalu znajdzie się także parking dla OzN.

Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 29-31 lipca. Po raz pierwszy miejscem wydarzenia będzie dawne lotnisko Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim.

Źródło: oprac. za onet.pl. Zdjęcie ilustracyjne –  fot. Fundacja Avalon/materiały prasowe

27 lipca 2021