Bydgoszcz. Bazylika znana z pomagania
Bezdomność

Bydgoszcz. Bazylika znana z pomagania

Po Nowym Roku przed bydgoską Bazyliką Mniejszą pw. św. Wincentego a Paulo stanęła drewniana budka. Na dworze zimno, więc zamiast wydawać potrzebującym ciepłe posiłki na schodach, wolontariusze wydają je teraz z tego domku. 

Dziennie przygotowuje się 300 obiadów. Wydawane są o godz. 16.

Ponadto w ramach akcji „Bazylika pomaga” rozwożone są też ciepłe posiłki do 17 punktów w mieście. Trafiają do osób starszych i samotnych.

Bydgoska bazylika znana jest z wielu akcji pomocowych. Stąd nie było zaskoczenia, gdy na parkingu na tyłach świątyni ustawiono dwa duże kontenery na odzież.

– Ludzie przynoszą nam sporo ubrań dla potrzebujących. Jest tego naprawdę dużo. Dlatego w pomoc zaangażowaliśmy osoby bezdomne, które znalazły schronienie w kościelnej kaplicy – mówi proboszcz bazyliki ksiądz Sławomir Bar CM. Bezdomni sortują te rzeczy, wydają też odzież innym potrzebującym codziennie o godz. 12.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku, proboszcz bazyliki postanowił zamienić boczną kaplicę kościelną w ogrzewalnię dla bezdomnych. Wyniesiono stamtąd stamtąd Najświętszy Sakrament i ławki, a potrzebującym udostępniono karimaty, koce. Mogą też skorzystać z sanitariatów i tam się umyć. Pomieszczenia są codziennie ozonowane. Śpi tam teraz 30 bezdomnych, ale z każdym dniem ich przybywa, bo na dworze coraz zimniej.

W większości to ludzie starsi, schorowani, mający kłopoty z poruszaniem. W bazylice są dla nich przygotowane produkty spożywcze, z których sami robią sobie śniadania oraz kolacje. Obiady, tak jak inni potrzebujący, otrzymują o godz. 16.

W ramach akcji „Bazylika pomaga” osoby, które potrzebują pomocy mogą dzwonić pod nr tel. 789-043-230 lub napisać maila: haslobazylikapomaga@gmail.com.

– Postaramy się pomóc – mówi ks. Sławomir Bar CM. – Jeśli ktokolwiek zna takie osoby, to również prosimy o informację.

źródło: Express Bydgoski

13 stycznia 2021