Więzienie

Nadleśnictwo Runowo. Osadzeni zasadzili nowe drzewa

80 więźniów z zakładów karnych z regionu bydgoskiego sadziło w niedzielę (10 października br) drzewa na terenie Nadleśnictwa Runowo, gdzie w 2017 roku nawałnica zniszczyła 5,5 tys. hektarów lasu. Nasadzanie nowych drzew było możliwe dzięki umowie zawartej między Lasami Państwowymi a Okręgową Służbą Więzienną. 

To pierwsza taka akcja, po podpisaniu we wrześniu umowy pomiędzy Lasami Państwowymi a Okręgową Służbą Więzienną, dzięki której osadzeni mogą wykonywać pracę prospołeczną na terenach zielonych. Najpierw jednak przeszli krótkie szkolenie – następnie, z łopatami ruszyli w teren.

Część osadzonych zgłaszała się sama do wychowawców, kiedy usłyszała, że taka akcja jest organizowana, a część została wyselekcjonowana przez funkcjonariuszy.

Zdaniem leśników, osadzeni bardzo dobrze opanowali sztukę sadzenia drzew. Należy się więc cieszyć, że wszystko będzie porządnie posadzone. To daje lepszą perspektywę młodym drzewkom na wzrost w pierwszej fazie życiowej.

Zgodnie z zawartą umową, osadzeni będą również w przyszłości sprzątać tereny zielone, a także budować karmniki i budki lęgowe dla zwierząt.

Źródło: oprac. za TVP3 Bydgoszcz. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

11 października 2021