Niepełnosprawność

20-lecie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych ma wiele projektów aktywizujących zawodowo osoby z niepełnosprawnościami. Angażuje ich w sport i turystykę. Na jubileuszowej gali wiele razy padało słowo „dziękuję”.

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zrzesza 17 stowarzyszeń. Jest to miejsce nie tylko dla osób chorych, ale i seniorów. Karkonoski Sejmik realizował wiele projektów, postawił na aktywizację zawodową czy podnoszenie kwalifikacji osób niepełnosprawnych. Działał także w sferze wykluczenia cyfrowego seniorów. Przez 20 lat pozyskał na działania wspierające ponad 30 mln zł.

KSON dużą nadzieję pokłada w rządowym programie „Dostępność plus”, który komplementarnie działać ma na rzecz usuwania barier.

Organizacja ta stworzyła także szereg projektów turystycznych, które są wyjątkowe na skalę kraju. Mowa tu m.in. o stworzeniu trasy dla niepełnosprawnych z Kopy na Śnieżkę czy projekcie ATON, w którym szkoleni są asystenci turystyczni osób niepełnosprawnych. A to nie koniec działań. KSON uruchomił także rozgłośnie radiową i od lat wydaje czasopismo. W planie jest także stworzenie studia telewizyjnego.

Źródło: TVP3 Wrocław. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

10 października 2021