Niepełnosprawność

Muczne. Powstała ścieżka turystyczna dla niedowidzących

W Mucznym w Bieszczadach powstała ścieżka turystyczna dla niewidzących i niedowidzących osób. Prowadzi do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty. Na trasie zamontowany został specjalny system, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami wzroku zwiedzać okolicę i poznać jej historię.

To pierwsza taka ścieżka w Bieszczadach i druga w tej części Polski. Pierwsza powstała w 2021 roku na terenie łemkowskiej wsi Olchowiec w gminie Dukla w Beskidzie Niskim. Obie zostały zaprojektowane i stworzone przez Bieszczadzką Grupę GOPR.

Bieszczadzka ścieżka zaczyna się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i ma 4,5 kilometra długości. W  większości biegnie po drodze terenowej, a jej przewyższenie wynosi około 220 metrów w pionie.

Szlak zatacza pętlę, kończy i zaczyna się w tym samym miejscu i wiedzie przez pasmo Jeleniowate 907 m n.p.m., na szczycie którego znajduje się najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach o wysokości 34 metrów.

– Na trasie znajduje się kilka ciekawych punktów, takich jak ciekawostki przyrodnicze, historyczne czy wspomniana już wieża widokowa. Dodatkową atrakcją jest to, że w Mucznym znajduję się pawilon wystawowy fauny i flory bieszczadzkiej, a także ogród sensoryczny – mówi Karolina Kiwior, jedna z koordynatorek projektu, która odpowiadała za wytyczenie szlaku. 

Ścieżka ma być atrakcją dla wszystkich turystów, szczególnie dla osób niewidzących i niedowidzących, ale też z innymi niepełnosprawnościami.

– Obecnie w Polsce szlaki przystosowane dla osób niepełnosprawnych występują sporadycznie między innymi w Karkonoszach, Górach Stołowych czy Górach Suchych w Sudetach. Praktycznie nie ma żadnych dla osób niewidomych – zwraca uwagę Elżbieta Słoboda, jedna z koordynatorek projektu.

Ścieżka została wyposażona w kilkanaście urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla niewidomych i niedowidzących za pomocą audiodeskrypcji. Znajdują się na niej specjalne nadajniki, które w połączeniu z dedykowaną do nich aplikacją zainstalowaną w telefonie osoby z niepełnosprawnością, nie tylko ją pokierują, ale też przybliżą historię danego terenu, jego przyrodę i atuty. Z aplikacji mogą również korzystać osoby pełnosprawne. Ścieżka wyposażona jest również w wypukłe tablice informacyjne i mapki.

Źródło: oprac. za tvn24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

2 listopada 2022