Bezrobotność

Mława. PUP rusza z programem aktywizacji zawodowej kobiet zamieszkałych na obszarach wiejskich

W czterdziestu powiatach w kraju rusza nowy program pilotażowy pod nazwą „Wsparcie społeczne i zawodowe szansą na przyszłość”. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie znalazł się w dwójce powiatów w województwie mazowieckim, które ruszają z nowym programem. Dzięki niemu ma zostać zaktywizowanych 35 kobiet z obszarów wiejskich.

Pozyskane w ramach programu środki zostały przeznaczone na 25 staży średnio ośmiomiesięcznych i dla 10 kobiet, które zdecydowałyby podjąć własną działalność gospodarczą poprzedzoną szkoleniem abc przedsiębiorczości. Oprócz tego odbędą się dla nich zajęcia Coachingu i doradztwa zawodowego.

Nowum w tym pilotażu jest bonus firmowy dla pracodawcy, który zatrudni osobę po stażu dłużej niż na 4 miesiące. Wtedy uzyska środki w kwocie 4200 zł.

Panie, które przeszłyby na staże otrzymałyby bon w kwocie 1800 zł z przeznaczeniem na dojazdy i zajęcia doradztwa zawodowego. Kobiety, które zdecydowałyby się na otwarcie działalności dostaną bon w kwocie 600 zł też na dojazdy i załatwianie spraw związanych z działalnością.

Osoba bezrobotna, w tym pilotażu, na podjęcie działalności gospodarczej otrzyma 22 tys. zł. Panie będą musiały poprowadzić swój biznes przez 13 miesięcy, by nie zwracać otrzymanych środków. Jeśli kobieta bezrobotna skorzystała z 12 miesięcy stażu to nie będzie mogła ubiegać się o staż w tym programie pilotażowym.

Projekt ma ruszyć z dniem 1 października i zakończyć się z końcem 2022 roku.

Źródło: oprac. za Codziennikem Mławskim. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

25 września 2021