Masłów. Wkrótce spotkanie integracyjne niepełnosprawnych na pamiątkę wizyty Jana Pawła II
Niepełnosprawność

Masłów. Wkrótce spotkanie integracyjne niepełnosprawnych na pamiątkę wizyty Jana Pawła II

Organizatorzy potwierdzili, że odbędzie się coroczne Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej na lotnisku w Masłowie, upamiętniające 30. rocznicę pobytu tam Jana Pawła II w 1991 r. Podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Kielce, a w podkieleckim Masłowie przewodniczył Mszy św. Spotkanie z osobami chorymi i niepełnosprawnymi planowane jest na 2 czerwca.

Nie wiadomo jeszcze ile osób weźmie w nim udział – organizacja i liczba uczestników są zależne od sytuacji epidemiologicznej. Z kolei 3 czerwca w godzinach wieczornych odbędzie się spotkanie przy pomniku Jana Pawła II w Masłowie.

Inicjatorem spotkania niepełnosprawnych w Masłowie jest bp Marian Florczyk, który przed laty zaproponował, by formą uczczenia pobytu Jana Pawła II na ziemi kieleckiej stało się spotkanie osób chorych i niepełnosprawnych w Masłowie. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczą w nim szkoły i klasy specjalne, grupy terapii zajęciowej, artyści i sportowcy niepełnosprawni z różnych środowisk, a także delegacje władz wojewódzkich, powiatowych, lokalnych.

Wójt Masłowa Tomasz Lato zapewniał podczas spotkania organizacyjnego, że pamięć o wydarzeniu sprzed 30. lat jest żywa, a samorząd zrobi wszystko aby obchody miały odpowiedni wymiar. W organizację włączy się także kuratorium oświaty w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury. Przy organizacji spotkania współpracują także: diecezja kielecka, parafia Przemienienia Pańskiego w Masłowie, policja oraz straż pożarna.

Jan Paweł II przybył do Kielc 3 czerwca 1991., biorąc udział w uroczystościach zamknięcia III Synodu Kościoła Kieleckiego. Papież poświęcił wtedy krzyż synodalny. Odbył także spotkanie z osobami konsekrowanymi, poświęcił nowy dom biskupi i udał się na lotnisko do Masłowa. Wygłosił tam homilię na temat potrzeby przestrzegania czwartego przykazania Dekalogu. Ukoronował także obraz MB Łaskawej Kieleckiej. Była to jedyna wizyta Jana Pawła II w Kielcach.

Po śmierci papieża w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy.

źródło: eKai

9 maja 2021