Przemoc domowa

Malbork. Powiat na czele wojewódzkiej statystyki dotyczącej przemocy domowej

Powiat malborski plasuje się w czołówce policyjnej statystyki wojewódzkiej, dotyczącej liczby wszczętych procedur “Niebieska Karta”, czyli postępowań związanych z podejrzeniem występowania przemocy domowej. Tak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Od stycznia do końca września 2020 roku Komenda Powiatowa Policji w Malborku wszczęła najwięcej procedur Niebieskiej Karty na Pomorzu. Było ich 295. To więcej niż w komendach miejskich i powiatowych w Trójmieście, Wejherowie czy Słupsku.

W tym roku do końca września KPP w Malborku wszczęła 213 procedur. Więcej wystawiono jedynie w Gdańsku i Wejherowie.

Policjanci w przypadku powzięcia informacji o podejrzeniu stosowania przemocy w rodzinie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, są zobowiązani do sporządzenia dokumentacji rozpoczynającej procedurę “Niebieska Karta”. Mogą być to podejrzenia stosowania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej lub ekonomicznej i wystarczy jednorazowe umyślne działanie sprawcy, żeby wszcząć taką procedurę. Dokumentacja taka może być stworzona przez policjantów, na przykład podczas interwencji w trakcie awantury domowej, ale także podczas składanego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego stosowania przemocy.

Statystyka dotyczy całego powiatu malborskiego, jednak w mieście Malborku z racji liczby ludności takich procedur wystawianych jest najwięcej.

Warto zaznaczyć, że procedurę Niebieskiej Karty może wszcząć nie tylko policja, ale też ośrodek pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, służby zdrowia, czy też członkowie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Policjanci jednak najczęściej bezpośrednio reagują na różnego rodzaju awantury i otrzymują zgłoszenia, które mogą świadczyć o stosowaniu przez domownika przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej czy finansowej wobec członków rodziny.

Źródło: oprac. za Portalem Na Plus. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

20 października 2021