Niepełnosprawność

Łódź. Znoszenie barier architektonicznych

Jak trudno na wózku, czy o kulach przekraczać progi, wiedzą osoby niepełnosprawne. Zwłaszcza te starsze, często odwiedzające przychodnie lekarskie. Aby ułatwić im poruszanie się po tych placówkach, Ministerstwo Zdrowia przekazuje środki na znoszenie barier architektonicznych w ramach programu Dostępność Plus dla Zdrowia. W Łodzi z takich grantów skorzystały na razie dwie poradnie.

Wiele udogodnień z myślą o osobach niepełnosprawnych wprowadzono w przychodni przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Z programu dofinansowania skorzystało także Centrum Medyczne Remedium (Łódź Górna). Dopiero przejdzie remont. Z myślą o pacjentach ze szczególnymi potrzebami poszerzony zostanie korytarz, a drzwi wejściowe wymienione na przesuwne. Dla osób niedowidzących zamontowane zostaną lampy reagujące na ruch, a dla osób niedosłyszących system wzmacniający dźwięk.

Projekt Dostępność plus dla Zdrowia, jest współfinansowany przez Unię Europejską. Szacuje się, że nawet 30 proc. Polaków może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w poruszaniu się lub percepcji.

Źródło: oprac. za lodz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Łódź, bariery architektoniczne, fundusze UE, niepełnosprawni,

19 września 2022