Niepełnosprawność

Zarzecze. Kolejna podkarpacka gmina inwestuje w wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

Kolejne podkarpackie gminy inwestują w wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego pielęgnacyjnego i pomocniczego dla niepełnosprawnych. Taką ofertę stworzyła gmina Zarzecze w powiecie przeworskim. Skorzystała z dofinansowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w wysokości ponad 800 tysięcy złotych.

Na terenie gminy Zarzecze jak precyzyjnie podaje miejscowy ośrodek pomocy społecznej mieszka 330 osób niepełnosprawnych. Stąd pomysł stworzenia takiego miejsca. Wypożyczalnia powstała przy miejscowym ośrodku zdrowia. Oferuje ponad 300 sztuk różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

Przede wszystkim łóżka, rowerki, mamy wózki, balkoniki, rowerki rehabilitacyjne. Nie wiem czego nie mamy – wanny do mycia przyłóżkowe, stoliki przyłóżkowe, koncentratory tlenu. Wszystko co możliwe. Trudno wymienić 63 rodzaje różnego rodzaju sprzętu, który tu można bezpłatnie wypożyczyć – Anna Krzeszowska-Gwóźdź, kierowniczka GOPS w Zarzeczu. 

Mieszkańcy sygnalizowali potrzeby związane z takim sprzętem. Codziennie zawierane są kolejne umowy. Bardzo potrzebne okazał się np. sprzęt który ułatwia samodzielną rehabilitację u siebie w domu. W stworzeniu wypożyczalni gminie pomogło dofinansowanie w wysokości ponad 800 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Tutaj był taki pustostan, garaż, został wyremontowany, przekwalifikowany dostosowany do tej wypożyczalni i ze względu na to, że tu było mało miejsca wyremontowaliśmy tez garaż przy ośrodku zdrowia, gdzie kiedyś stacjonowała karetka pogotowia – Tomasz Bury, wójt Gminy Zarzecze.

To uzupełnienie wcześniejszej oferty dla niepełnosprawnych. W gminie są już dwa środowiskowe domy samopomocy, działa klub seniora, gmina włączyła się też w akcję aktywni niepełnosprawni organizując specjalne turnusy dla takich osób w Rajskiem. Ma też program mobilnych usług opiekuńczych dla osób starszych, zatrudnia 11 opiekunek, które na co dzień pomagają 50 starszym, nie w pełni sprawnym mieszkańcom gminy.

Źródło: oprac. za rzeszow.tvp,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

19 września 2022