News

Kraków. Oferta pomocy miasta związana z pandemią

W związku z dużą liczbą chorych na koronawirusa, a także osób objętych kwarantanną, Kraków oferuje mieszkańcom różne formy pomocy. Jest ona przeznaczona zwłaszcza dla tych, których szczególnie mocno dotykają obostrzenia związane z epidemią.

Dla osób objętych kwarantanną

Osoby przebywające na kwarantannie na terenie Krakowa, potrzebujące wsparcia w formie żywności, mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

  • telefonicznie pod numerem 887 202 946 – przez siedem dni w tygodniu, w godz od 10.00 do 14.00
  • elektronicznie: kontakt@mops.krakow.pl – od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30–13.00

Zakupy dla seniora

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi usługę „Zakupy dla seniora”, adresowaną do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60. roku życia, którzy mieszkają samotnie bądź z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością.

W ramach tej usługi, pracownicy ośrodka robią zakupy podstawowych artykułów spożywczych, środków czystości i higienicznych w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w wybranym hipermarkecie oferującym szeroki asortyment artykułów. Przypominamy, że koszt zakupów pokrywa zainteresowany.

Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem telefonu 695 802 255 w środy i czwartki od godz. 8.00 do 13.00.

Zamówienia zakupów są realizowane z podziałem na rejony i według poniższego harmonogramu:

  • środa (z dostawą w czwartek): Bieżanów-Prokocim, Dębniki, Grzegórzki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze, Podgórze Duchackie, Stare Miasto, Swoszowice, Zwierzyniec
  • czwartek (z dostawą w piątek): Bieńczyce, Bronowice, Czyżyny, Krowodrza, Mistrzejowice, Nowa Huta, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Wzgórza Krzesławickie

W wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym uzgodnieniu jest możliwa realizacja zamówień poza harmonogramem.

Pomoc psychologiczna

Sytuacja zagrożenia epidemicznego może być trudnym przeżyciem, wywołującym stres czy stany depresyjno-lękowe, dlatego przypominamy, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie udziela nieodpłatnego, telefonicznego wsparcia psychologicznego.

Zaproszenie do rozmowy z psychologami OIK kieruje zwłaszcza do chorych, samotnych, seniorów, osób objętych kwarantanną, a także wszystkich, którzy źle znoszą sytuację odosobnienia, boją się o swoją przyszłość lub czują się teraz opuszczeni i smutni.

Jeśli potrzebujesz porozmawiać i uzyskać pomoc specjalisty – zadzwoń pod numer telefonu: 12 421 92 82. Jest czynny przez całą dobę. Dodatkowe informacje na profilu OIK na Facebooku.

Ośrodek uruchomił także całodobową linię telefoniczną, przeznaczoną dla małopolskiego personelu medycznego. Pod numerem telefonu: 502 273 430 specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej udzielają pomocy psychologicznej osobom narażonym na długotrwały stres, wyczerpanie psychiczne oraz doświadczenia urazowe związane z pracą z osobami zakażonymi koronawirusem.

Mieszkańcy Krakowa mogą także uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne w Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej, umawiając się na konsultację z psychologiem lub terapeutą w jednym z czterech stacjonarnych punktów pomocy. Infolinia pod numerem telefonu: 572 882 200. Dodatkowe szczegóły tutaj.

Źródło: oprac. za krakow.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay,

28 stycznia 2022