Niepełnosprawność

„CZYŃ-MY DOBRO! DLA NIE-CHCIANYCH”. Rusza kampania społeczna Fundacji Bonifraterskiej

Bonifratrzy opiekują się osobami potrzebującymi, niepełnosprawnymi umysłowo, niezaradnymi życiowo, zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Kim są: NIE-ŁADNI, NIE-MĄDRZY, NIE-MŁODZI, NIE-POTRZEBNI, NIE-ZARADNI, NIE-ZDROWI – ogólnie ujmując: NIE-CHCIANI, na los których zwraca uwagę Fundacja Bonifraterska.

Osoby potrzebujące są wśród nas, choć nie zawsze to dostrzegamy. Często bliżej niż myślimy, bowiem ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności są „chowani” w domach lub specjalnych ośrodkach. Jednak to, że ich nie widać, nie oznacza, że ich nie ma, że nie mają potrzeb i że nie można uczynić ich życia lepszym. Kampania Społeczna Fundacji Bonifraterskiej „CZYŃ-MY DOBRO! DLA NIE-CHCIANYCH” ma zwrócić uwagę, że potrzebujący są wśród nas i że każdy z nas może pomóc.

– Bonifratrzy w prowadzonych przez siebie DPS-ach, hospicjach, szpitalach i jadłodajniach, opiekują się ludźmi w potrzebie, w tym przewlekle chorymi, również niepełnosprawnymi umysłowo, zagrożonymi bezdomnością, wykluczeniem społecznym i seniorami, którzy wymagają stałej opieki ze względu na wiek, stan zdrowia i brak samodzielności. W bonifraterskich Domach Pomocy Społecznej mieszkają pełnoletni, niepełnosprawni intelektualnie, głównie mężczyźni, których los nie wzbudza takiej społecznej empatii, jak chociażby widok chorego dziecka czy akcje ratujące zwierzęta. Jednak Ci dorośli, są pod wieloma względami jak dzieci – niezaradni, zależni od pomocy innych i zasługują na godne warunki życia, profesjonalną opiekę, życzliwość, uwagę, drobne radości. – mówi Marta Orzełowska, Prezes Fundacji Bonifraterskiej i dodaje: – W naszym społeczeństwie świadomość istnienia osób z zaburzeniami psychicznymi jest wciąż niska. Pandemiczne ograniczenia, izolacja, osłabienie relacji międzyludzkich, spowodowały, że coraz więcej ludzi boryka się ze stanami lękowymi, depresjami, wymaga pomocy specjalistów, dlatego dziś to ważny temat i odpowiedni czas, by mówić o tym głośno.

Akcja ma zasięg ogólnopolski. Komunikacja odbywa się na stronie https://fundacjabonifraterska.org/, social mediach bonifratrów i Fundacji Bonifraterskiej.

Komunikacja została oparta na grze słów i charakterystycznym zapisie:

❖ NIE-ŁADNI (brzydcy, nieatrakcyjni fizycznie, z defektami i zwyrodnieniami),

❖ NIE-MĄDRZY (chorzy psychicznie, niepełnosprawni intelektualnie),

❖ NIE-MŁODZI (osoby w podeszłym wieku),

❖ NIE-POTRZEBNI (wykluczeni, bezdomni),

❖ NIE-ZARADNI (osoby nie radzące sobie w życiu, biedne, itp.),

❖ NIE-ZDROWI (chorzy, niepełnosprawni, potrzebujący stałej opieki),

❖ NIE-CHCIANI (dopełnienie do wszystkich ww. grup, osoby, które potrzebują pomocy innych).

Źródło: oprac. za centrum.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

28 stycznia 2022