Przemoc domowa

Kielce. Przebudowany hostel dla ofiar przemocy czeka na osoby potrzebujące pomocy

Hostel dla ofiar wraz z Punktem Informacyjno-Konsultacyjnym dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie, usytuowany w Kielcach przy ulicy Olkuskiej 18, nazywany dawniej Schroniskiem Dla Kobiet Ofiar Przemocy jest już po przebudowie. Przeprowadzenie generalnego remontu było niezbędne, ponieważ budynek, który został wybudowany w 1954 roku był w katastrofalnym stanie. Teraz poszkodowane kobiety mogą się już tu zgłaszać.

W budynku zostały wymienione okna, podłogi, zadaszenie, dobudowano piętro oraz klatkę schodową. Dodatkowo wymieniono instalacje, zmodernizowano łazienki, wykonano podjazd. Pomieszczenia na parterze budynku zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszt tej inwestycji przekroczył 1 milion 400 tysięcy złotych. 80 procent pieniędzy pochodziło z Unii Europejskiej, pozostała kwota z budżetu miasta.

W ostatnim czasie zmienił się przekrój podopiecznych. Po otrzymaniu świadczenia 500 plus matki zaczęły sobie dawać radę, z kolei w gorszej sytuacji znalazły się kobiety starsze, niektóre na wózkach inwalidzkich, które nie mogą liczyć na pomoc dzieci, a mężowie bywają złośliwi, obrzucają je wyzwiskami, a nawet biją. Kobiety, które doznają przemocy ekonomicznej, fizycznej, psychicznej trafiają tu często nocą. Mnóstwo kobiet, zanim zgłosi się po pomoc, albo zdecyduje na pobyt w hostelu, bywa przez lata upokarzana, bita, odizolowana od rodziny, ale wstydzi się o tym komukolwiek powiedzieć.

W hostelu kobiety ają do swojej dyspozycji psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, prawnika. W czasie pobytu pracownicy oferują pomoc w znalezieniu pracy, szkoły dla dzieci, czy uzyskaniu alimentów.

Pobyt w hostelu może trwać do roku. Klienci opuszczają placówkę wzmocnieni psychicznie, przygotowani do życia, z zapewnionym stałym miejscem pobytu. W hostelu, jak informują pracownicy jest 18 miejsc, w czasie obecnej pandemii ofiary przemocy są przyjmowane normalnie. Potrzebujący pomocy mogą skontaktować się z placówką pod numerem telefonu 41-366-10-52.

źródło: echodnia.eu

5 listopada 2020