Wykluczenie społeczne

Kielce. Można wspomóc niepełnosprawnych podczas Kiermaszu Ekonomii Społecznej

Ponad 20 podmiotów ekonomii społecznej z Kielc i regionu – warsztaty i zakłady terapii zajęciowej, domy seniora, fundacje – prezentuje swoje świąteczne rękodzieło podczas kiermaszów ekonomii społecznej, organizowanych w Kielcach i w całym regionie, trwających do 13 grudnia.

Kiermasze odbywają się m.in. w Urzędzie Marszałkowskim, I i II Urzędzie Skarbowym, Wojewódzkim Urzędzie Pracy, siedzibach KRUS i ZUS, a także w Ożarowie, Kazimierzy Wielkiej, Starachowicach, Opatowie, Jędrzejowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na stoiskach pięknie prezentują się pierniki wypiekane wg. oryginalnych receptur, naturalne świece, świąteczne makramy, bombki choinkowe, czy oryginalne stroiki na wigilijny stół.

Wystawcy dochód ze sprzedaży przeznaczą na cele społeczne, między innymi na integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych marginalizacją.

Kiermasz Ekonomii Społecznej to wydarzenie cykliczne organizowane od 2016 r. przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach w ramach projektu pozakonkursowego „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jednym z uczestników kiermaszu jest Manufaktura „Pietraszki”, prowadzona przez Fundację „Gramy z Tobą”, – Wszyscy nasi podopieczni to osoby niepełnosprawne, mające określony rytm pracy i wydajność – mówi ks. Witold Janocha, twórca „Pietraszek”, prezes i założyciel Fundacji „Gramy z Tobą”. – Naszym celem nie jest zarobek, ale danie pracy osobom niepełnosprawnym i dostrzeżenie w nich pełnowartościowych pracowników – tłumaczy. W „Pietraszkach” zatrudnienie znalazło 30. osób (18 ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 12 – z umiarkowanym, zarówno psychicznym, jak i rozwojowym).

– Kiermasze to doskonała okazja do zdobycia wysokiej jakości upominków świątecznych, których zakup wiąże się ze wsparciem osób niepełnosprawnych pracujących w zakładach aktywności zawodowej – tłumaczy ks. Janocha.

Źródło: oprac. za ekai.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

8 grudnia 2021