Niepełnosprawność

Kielce. Dzięki wsparciu PFRON osoby niepełnosprawne założyły firmy

Na co dzień walczą z ograniczeniami i przeciwnościami losu. Dzięki wytrwałości i samozaparciu mogą jednak spełniać zawodowe marzenia. Kilkadziesiąt niepełnosprawnych osób z powiatu kieleckiego dzięki wsparciu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych założyło w minionym roku własne firmy.

Ponad 40 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych powstało w minionym roku w powiecie kieleckim. W założeniu lub rozwinięciu własnej firmy pomogły pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Zarząd powiatu stara się być wrażliwy na potrzeby osób niepełnosprawnych. Widzimy, że te osoby niepełnosprawne są zmotywowane do tego, żeby uczestniczyć w życiu publicznym na równi z osobami pełnosprawnymi – mówi Stefan Bąk, członek zarządu powiatu.

Na rynku dzięki dofinansowaniom osoby niepełnosprawne sprawdzają się i mogą pracować w takich zawodach, jak fryzjer, mechanik samochodowy czy cukiernik. Co ważne – z dofinansowań mogą korzystać również pracodawcy. – Pracodawcy otrzymują środki na wyposażenie stanowisk pracy w momencie, kiedy osoby z niepełnosprawnością zatrudniają.

Co roku kilkadziesiąt osób znajduje dzięki temu pracę – wyjaśnia Andrzej Michalski, dyrektor PFRON w Kielcach.

Łącznie powiat kielecki z PFRON-u pozyskał w minionym roku 1,3 mln złotych. W ciągu trzech ostatnich lat dzięki dotacjom w powiecie udało się stworzyć ponad 100 miejsc pracy.

Źródło: oprac. za kielce.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjnie – fot. Pixabay.

22 stycznia 2022