Przemoc domowa

Ostrowiec Świętokrzyski. Konkurs „Przemoc to niemoc”

Rekordowa liczba uczestników, a tym samym rekordowa liczba prac, bo aż ponad 400 wpłynęła do konkursu pod hasłem „Przemoc to niemoc”. Organizatorem konkursu, który odbył się po raz trzeci było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W Ostrowcu Świętokrzyskim w czwartek, 16 listopada podsumowano konkurs plastyczno-multimedialny. Dzieci i młodzież w swoich pracach przedstawiły motyw przemocy domowej, cyberprzemocy, przemocy wobec zwierząt, a także niestety coraz częściej spotykanej czyli przemocy rówieśniczej.

Konkurs „Przemoc to Niemoc” odbywa się w ramach kampanii 19 dni przeciw przemocy i krzywdzie młodzieży pod hasłem #10sekund.  10 sekund to wystarczający czas żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. W tegorocznej edycji konkursu, którego uczestnikami są przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich, w ciągu trzech tygodni wpłynęło ponad 400 prac plastycznych i 10 multimedialnych.

Celem konkursu jest eliminowanie niewłaściwych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Kształtowanie empatii i szacunku wobec drugiego człowieka. Podnoszenie świadomości oraz wrażliwości na przeciwdziałanie zjawisku przemocy oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

– Przedstawiliśmy przemoc w szkole, pokazaliśmy jak rówieśnicy sobie dokuczają. Była to praca multimedialna, którą nagrywaliśmy i gdzie sami w niej byliśmy poniekąd aktorami  – mówili uczniowie PSP nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. I jak podkreślali sami nigdy nie byli świadkami takiej przemocy, ale gdyby do takiej sytuacji doszło w ich otoczeniu, to na pewno nie byliby wobec takiego aktu obojętni.

Tego typu przedsięwzięcia niosą za sobą ważne społecznie przesłanie.

Te prace, które wpłynęły pokazują, że dzieci rozumieją czym jest przemoc, przemoc fizyczna, ale i przemoc psychiczna. Poprzez ten konkurs chcemy uwrażliwić dzieci i młodzież, że nikt nie zasługuje na to aby jakąkolwiek przemoc wobec niego stosowano, ale także jeżeli widzimy, że coś dzieje się źle, to żeby szukać pomocy 

– podkreślała Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę.

Źródło informacji i zdjęcia: Internet.

16 listopada 2023