Niepełnosprawność

Jubileuszowa Konferencja Sekson. Pozostało niewiele dni na zapisy!

Do V Konferencji Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnościami, której motywem przewodnim będzie bliskość i relacje, pozostały już tylko dwa tygodnie. Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 14 -15 października w CIC Warsaw w Warszawie. Zostały ostatnie wolne miejsca na wydarzenie w trybie stacjonarnym, jednak podobnie jak w latach ubiegłych można wziąć w nim udział również online. 

Jedyna taka Konferencja w Polsce

Podczas V Konferencji Sekson zabiorą głos m.in.: Agata i Wojciech Sawiccy ( Life on Wheelz), Paulina Mikuła (Mówiąc Inaczej), Malwina Łapińska (nie.pelnosprytna) czy też Martyna Zachorska (Pani od Feminatywów). Uczestnictwo w Konferencji Sekson jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych – wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny.

Konferencja Sekson to wydarzenie organizowane co roku, od 2019 r., przez Fundację Avalon. Jest to najważniejsze i największe tego typu wydarzenie w Polsce. Organizatorzy tworzą przestrzeń do spotkania specjalistów i specjalistek oraz ekspertów i ekspertek z zakresu: seksuologii, ginekologii, urologii, psychologii, działaczy i działaczek na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz samych osób z niepełnosprawnościami i wszystkich zainteresowanych tematem. Tegoroczna edycja poświęcona będzie tematyce bliskości i relacji w kontekście seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Podczas dwóch dni wypełnionych licznymi prelekcjami i warsztatami, budowanie bliskości stanie się punktem wyjścia do dyskusji o różnych wymiarach relacji – społecznych, rodzicielskich i seksualnych.

„Program V Konferencji Sekson zapowiada się imponująco. Z dumą mogę powiedzieć, że kolejny raz udało nam się zaprosić do współpracy wybitnych specjalistów i specjalistki. Do osób, które wspierają nas od początku istnienia Projektu dołączyli kolejni eksperci i ekspertki. Naszą ambicją i marzeniem, które z sukcesem realizujemy od pięciu lat jest tworzenie miejsca do wymiany doświadczeń, poglądów i wiedzy, a nade wszystko oddanie głosu osobom z niepełnosprawnościami.” – mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson, „Tym co najbardziej ogranicza osoby z niepełnosprawnościami wcale nie jest ich niepełnosprawność, ale bariery zewnętrzne, zarówno te fizyczne, jak i mentalne oraz tabuizacja sfery związanej z intymnością, seksualnością czy rodzicielstwem. W trakcie Konferencji Sekson pragniemy wzmocnić w osobach z niepełnosprawnościami poczucie sprawczości, niezależności i samodzielności oraz przekonać, że mogą budować szczęśliwe relacje i związki.”

Bogaty program jubileuszowej Konferencji Sekson

Organizatorzy zaplanowali szereg inspirujących wystąpień, warsztatów, paneli dyskusyjnych i atrakcji. Uczestnicy wydarzenia zapoznają się z teorią przywiązania, dowiedzą jak zbudować bliskość z samym sobą, jak odczuwają ją mózg i ciało, w jaki sposób bezpieczna bliskość wpływa na relacje seksualne, a także nauczą się praktykowania wzajemnej profilaktyki zdrowotnej w związku. Satysfakcjonujące relacje nie istnieją bez stawiania granic, dlatego eksperci i ekspertki opowiedzą o tym, jak radzić sobie z trudnymi relacjami i wychodzić z tych toksycznych.

Przekonają się także, że serce nie zna ograniczeń, a OzN mogą i powinny budować satysfakcjonujące relacje romantyczne. Podczas wydarzenia odbędą się praktyczne warsztaty z randkowania, a także dyskusja o sex-tech, czyli technologii zbliżającej do spełniania i inkluzywnych gadżetach erotycznych. Podczas panelu z udziałem znakomitych dziennikarek będzie okazja do rozmowy o tym, jak zmienił się sposób mówienia o niepełnosprawności w mediach.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję porozmawiać z bohaterami i bohaterkami, a także twórcami serialu „Pełnoseksualni” o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie również tematów związanych z trudnościami, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami – problemach w relacjach z pracodawcami, doświadczeniami z gabinetów lekarskich i dostępie do usług medycznych oraz barierach w dostępie do rodzicielstwa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Aktywiści i aktywistki opowiedzą o pracy, której celem jest obalanie mitów o seksualności i codzienności OzN. Nowością podczas V Konferencji Sekson będzie możliwość uczestnictwa online, nie tylko w prelekcjach i panelach, ale także warsztatach.

Z harmonogramem wydarzenia można zapoznać się tutaj.

Wyjątkowi eksperci i ekspertki

Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się między innymi: Sylwia Błach, dr n. hum. Alicja Długołęcka, Karolina Kaja Gołuchowska, Marek Kłosowicz, Angelika Kucińska, dr n. pr. Krzysztof Kurowski, Magdalena Kuszewska, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, Renata Orłowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, dr n. med. Piotr Świniarski, Beata Tadla, Marta Lorczyk i Paweł Garstka, Patrycja Wonatowska, Julia Zakrocka. Wydarzenie poprowadzą Katarzyna Dinst oraz Jan Mela.

Do zapoznania się z pełną listą osób biorących udział w Konferencji zapraszamy tutaj.

Technologia wspierająca dostępność

Tegoroczna Konferencja Sekson odbędzie się z wykorzystaniem platformy Gridaly i będzie dostępna w całości zarówno stacjonarnie, jak i online. Uczestnicy Konferencji otrzymają dostęp do bezpłatnej aplikacji umożliwiającej między innymi sprawdzenie programu, ustawianie przypomnień o interesujących wystąpieniach, udział we wszystkich prelekcjach, warsztatach i spotkaniach integracyjnych w chatroomach. Organizatorzy zaplanowali także wiele niespodzianek bazujących na mechaniźmie grywalizacji. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny tutaj.

Matronki, patroni i przyjaciele Projektu Sekson

Wydarzenie przebiegnie pod patronatem/matronatem: Medonet.pl, magazynu Pismo, Wysokich Obcasów, Radia Praga, Gazety Lekarskiej, Romance TV, Leki.pl, Naszesprawy.pl, Integracja.org, wydawnictwa Filia Na Faktach, Fundacja Świat Głuchych, Hello zdrowie, Sympatia.pl.

Partnerzy wydarzenia: CiC Warsaw, Gridaly, Novum, KRUK, Klinika Novum, Wydawnictwo Filia na Faktach.

Patronaty honorowe: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Patronaty merytoryczne: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Splot – Instytut psychoterapii i terapii seksuologicznej, Polskie Towarzystwo Terapeutyczne, Platfroma Wellbee, IFMSA-Poland.

Sponsorzy: EasyToys,, Firma Amilaut – sprzedająca i serwisująca aparaty słuchowe oraz przeprowadzająca badania słuchu u dzieci i dorosłych, B.A.D Clothing – Boundaries are dumb – pierwsza polska marka odzieżowa dedykowana osobom po amputacji kończyn, Poradnia K, Resibo.

***

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. Projekt Sekson został uruchomiony przez Fundację Avalon w 2019 roku i ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, a także Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Źródło: www.fundacjaavalon.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

28 września 2023